fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychWęgrzy zaostrzają kontrole ukraińskiego zboża. "Węgierski rząd chroni producentów przed bezczynnością Brukseli"

Węgrzy zaostrzają kontrole ukraińskiego zboża. “Węgierski rząd chroni producentów przed bezczynnością Brukseli”

Węgierski rząd wprowadza „surowe kontrole” jakości zboża pochodzącego z Ukrainy, informuje tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa. 

– Węgierski rząd chroni węgierskich producentów przed bezczynnością Brukseli, dlatego w naszym kraju wprowadzane są surowe kontrole jakości i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego zboża pochodzącego z Ukrainy – powiedział minister rolnictwa Węgier István Nagy.

Podkreślił też, że węgierscy rolnicy mogą polegać tylko na rządzie w kraju, bo jego zdaniem UE nie słyszy głosu europejskich rolników.

– Nie możemy pozwolić, aby węgierscy rolnicy cierpieli, bo korytarz solidarności nie działa jak należy – dodał minister.

Powiedział również, że Węgry będą nadal udzielać wszelkiej pomocy i wsparcia, aby zboże dotarło do miejsca przeznaczenia, konsumentów w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale rząd węgierski wprowadzi „bardzo ścisłą kontrolę jakości” zboża sprowadzanego z Ukrainy na Węgry.

Minister przypomniał też, że Węgry, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia i Bułgaria zwróciły się do Komisji Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w celu ograniczenia importu zboża z Ukrainy.

– Importowane zboża, uprawiane w znacznie mniej surowych warunkach (red. mniejsze obwarowania prawne), wywierają presję cenową, powodując znaczną konkurencję dla rolników w krajach sąsiadujących z Ukrainą. Jednak Bruksela nie pomaga i nadal nie robi nic, aby wyeliminować niekorzystną pozycję konkurencyjną węgierskich rolników – uważa Nagy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.