fbpx
Strona głównaTechnikaUżywany głębosz czy usługa? Co się bardziej opłaca?

Używany głębosz czy usługa? Co się bardziej opłaca?

Głęboszowanie gleby nie jest zbyt popularnym zabiegiem agrotechnicznym choć pozytywnych efektów tego zabiegu nie sposób przecenić. Z racji małej popularności usług również nie jest zbyt dużo, więc czasami można się pokusić o zakup używanej maszyny. 

Zabieg głeboszowania służy zerwaniu podeszwy płużnej, która utrudnia rozwój roślin. Z tego też względu nie jest to czynność którą wykonuje się co roku. To z kolei warunkuje dość słabe nasycenie runku usług takimi zabiegami.

Obecnie ze względu na wysokie ceny paliwa tego typu usługi dość mocno podrożały. W przypadku usługi wykonywanej na 30 cm ceny w obecnym sezonie oscylują w granicach 300- 350 zł/ha. Jeśli natomiast jest to głębokość 50 cm to ceny wzrastają do 400 – 450 zł za hektar.

Z tego względu jeśli mamy do głęboszowania np. 10 ha można, pokusić się o zakup używanego grubera. Ceny takich maszyn w wersji z 3 łapami zaczynają się już od 4,5 tys. zł. Jeśli uda się natomiast znaleźć maszynę z wałem doprawiającym to minimum, jakie obecnie trzeba zapłacić za maszynę w dobrym stanie to 6 tys. zł. Oczywiście są to maszyny na zabezpieczeniu kołkowym. Te na zabezpieczeniu non-stop są minimum 3 – 4 tys. zł droższe.

Zatem z prostej kalkulacji wynika, że zakup najprostszego grubera może zwrócić się już po 1 sezonie. Należy oczywiście wziąć pod uwagę, że tego typu maszyna potrzebuje mocnego ciągnika. 100 KM to raczej minimum jakiego będziemy potrzebować dla 3 łapowej maszyny. Kolejną kwestią jest paliwo potrzebne do pracy, a tego na hektar raczej nie zużyjemy mniej niż 18-20 l przy pracy na 30 cm, a przy 50 cm głębokości będzie to już ok. 25 l.

Mimo kosztów, jakie trzeba ponieść na zgłęboszowanie 1 ha pola własnym głęboszem, zakup używanej maszyny może się w dzisiejszych warunkach opłacać, zakładając, że nasz ciągnik sobie z tym zadaniem poradzi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.