Uwagi KRIR

Poniżej prezentujemy uwagi Krajowej Rady Izb Rolniczych projektu w sprawie wymagań dotyczących wytwarzania i jakości materiału rozmnożeniowego i materiału nasadzeniowego roślin.

Zdaniem samorządu rolniczego  należy zachować szczególną dbałość o zachowanie zdrowotności materiału rozmnożeniowego i nasadzeniowego roślin, ponieważ zdrowy materiał wyjściowy zapewnia wysoką jakość produktów i pozwala na stosowanie mniejszych ilości środków ochrony roślin.

– W załączniku Nr 2 w punkcie 2 czytamy iż “materiał rozmnożeniowy i nasadzeniowy roślin ozdobnych powinien być wolny od organizmów kwarantannowych”, w punkcie 3 “powinien być praktycznie wolny”. W związku z powyższym proponujemy zmienić frazę “powinien być” na “ma być wolny”. W praktyce wygląda to tak, iż wiele sadzonek roślin ozdobnych (szczególnie sadzonki, które trafiają do nas z zagranicy) przyjeżdża do nas z różnymi patogenami i szkodnikami, w szczególności z Tetranychus urticae, Tetranychus telarius i Aphididae. Ponadto w tabelce w gatunku Dendranthema x Grandiflorum (Ramat) proponujemy dodanie Puccinia horiana, grzyb ten powoduje chorobę kwarantannową chryzantemy a mianowicie białą rdzę, która do hodowców trafia poprzez sadzonki pobrane z zarażonego matecznika – informuje KRIR.

Źródło: KRIR