Ustawa o nawozach do poprawki

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przeciwna wprowadzeniu zakazu stosowania przez rolników mocznika granulowanego, a taki zapis znajduje się w uchwalonej 7 maja przez Sejm RP nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

– Mocznik jest nawozem bardzo popularnym i często stosowanym przez rolników. Ma wiele zalet – uwalnianie azotu do gleby odbywa się powoli, dzięki czemu można stosować nawożenie rzadziej i oszczędzać koszty zabiegów. Stosowany jest pogłównie po wschodach roślin, aby wzmocnić rośliny po zimie – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Wprowadzony przepis zabrania stosowania mocznika granulowanego w dotychczasowej formie, daje jednak możliwość stosowania tej formy nawozu wzbogaconej o inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną.

Zdaniem izb rolniczych spowoduje to znaczny wzrost cen nawozów i podroży koszty produkcji wielu podstawowych upraw rolniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności