fbpx

Kreowany w programach Rolnicy Podlasie i Damy i Wieśniaczki wizerunek rolnika fałszywy?

Rolnikom nie podoba się kreowany w mediach ich wizerunek, który często wypacza prawdziwe oblicze i problemy mieszkańców polskich wsi. W ostatnich latach w naszym kraju stały się popularne programy telewizyjne przedstawiające życie mieszkańców wsi i małych miasteczek. W ocenie Lubelskiej Izby Rolniczej nie zawsze są w nich przedstawiani prawdziwi rolnicy, a już na pewno nie są to typowi przedstawiciele środowisk wiejskich.

– Autorzy programów tj. „Chłopaki do wzięcia”, „Damy i wieśniaczki” czy “Rolnicy Podlasie” jako swoich bohaterów najczęściej ze świadomym zamysłem i celowością wybierają osoby słabo wykształcone, niezaradne życiowo, ułomne, uwikłane w różnego rodzaju patologie i uzależnienia, na swój sposób naiwne, często dobrotliwe. Wykorzystywana jest przy tym często zła sytuacja materialna tych ludzi lub ich naiwna chęć zaistnienia w mediach oraz w ich własnym środowisku. Osoby te godzą się na udział w tego rodzaju produkcjach za stosunkowo niskie wynagrodzenia i podpisują podsuwane im przy tym umowy, które często nie są dla nich do końca zrozumiałe. W efekcie widzom takich programów serwowana jest słabej jakości, płytka i tania rozrywka, która niestety przy sporej oglądalności a niskich nakładach finansowych przynosi zapewne ogromne dochody komercyjnym stacjom telewizyjnym i portalom internetowym – mówi Gustaw Jędrejek, prezes LIR.

Zobacz także: Nowy Deutz-Fahr Agrotron 8280 TTV. Co oferuje i ile kosztuje?

W ocenie samorządu rolniczego kreowany w ten sposób wizerunek polskiego rolnictwa i mieszkańców wsi jest krzywdzący i nieprawdziwy. Bezsprzecznie, tacy ludzie są i funkcjonują lepiej lub gorzej w każdym środowisku i społeczeństwie, ale czy naprawdę tak chcemy pokazywać polskiego rolnika? Wieś w w/w programach przedstawiana jest przez pryzmat zaniedbanych domostw, budynków gospodarczych, błotnistych podwórzy i dróg wiejskich.

– Czy tak powinna być przedstawiana polska wieś? Każdy, kto mieszka lub bywa na wsi, wie, że tak nie jest. Zdarzają się jeszcze miejsca zaniedbane, ale są to sytuacje rzadkie, a już na pewno nie są to obrazy reprezentatywne dla polskiej wsi. Rolnictwo i wieś na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się zmieniły. Rolnik nie jest już postrzegany jako osoba niewykształcona funkcjonująca na zacofanej i zaniedbanej wsi. Polscy rolnicy już od dawna postrzegani są jako dobrze wykształceni, doświadczeni profesjonaliści, przedsiębiorcy, ludzie uczciwie i ciężko pracujący, efektywnie wykorzystujący fundusze unijne oraz nowoczesne technologie w rolnictwie Wiejskie obejścia nie różnią się już od podmiejskich osiedli, są najczęściej zadbane, nowocześnie urządzone i wyposażone. Nasze wsie i małe miejscowości są naprawdę piękne – dodaje Antoni Skura, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zobacz także: Akademia Żywienia Roślin, tylko na wrp.pl

Dlatego według LIR konieczna jest poprawa wizerunku w mediach polskiej wsi i rolnika. Zdaniem izby potrzebna jest produkcja alternatywnych programów telewizyjnych i internetowych, których misją będzie przedstawianie prawdziwego obrazu życia na wsi, gdzie rolnicy będą odbierani w pozytywnym świetle, jako nowocześni producenci zdrowej żywności, ludzie żyjących w zgodzie z naturą, szanujący środowisko naturalne, kultywujący rodzime tradycje.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.