fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyRekordowe ceny pszenicy na Matif i spora przecena rzepaku

Rekordowe ceny pszenicy na Matif i spora przecena rzepaku

Piątkowa sesja na paryskim Matif zakończyła się wzrostem cen. Natomiast w Chicago kontrakty na pszenicę SRW zamknęły tydzień w okolicy 9-letnich maksimów, a unijny odpowiednik ustanawiał historyczne szczyty. W Paryżu wycena pszenicy przebiła w ciągu dnia 303 euro/t, by zamknąć piątkowe notowania nieco poniżej 300 euro/t.

Jak relacjonują analitycy ewgt.com.pl obok pogarszającego się światowego bilansu, notowaniom pszenicy w Paryżu sprzyja wysoki popyt eksportowy na unijne ziarno. Do połowy listopada UE wyeksportowała 10 mln ton pszenicy, a do końca sezonu powinna wysłać na eksport 36,5 mln ton tego zboża i wyprzedzić Rosję w rankingu światowych eksporterów pszenicy.

Rekordowe ceny pszenicy notowane są też u konkurencji, czyli w ukraińskich i rosyjskich portach. Rosja aby ograniczyć wzrost krajowych cen, zapowiada wprowadzenie kontyngentów eksportowych na zboża (w tym pszenicę) od początku 2022 roku. W przeszłości takie restrykcje eksportowe zwykle windowały światowe ceny pszenicy. Notowaniom w Paryżu pomogła też plotka o możliwych zakupach francuskiego ziarna przez Chiny.

Najdroższy od 16 miesięcy dolar i silne spadki na rynku ropy (pod wpływem plotek o uwolnieniu rezerw ropy przez USA i Chiny) wywierały presję spadkową na notowania, zwłaszcza amerykańskich kontraktów. Najmocniej na wartości tracił w miniony piątek unijny rzepak i w niewielkim zakresie kukurydza oraz soja (wszystkie wykorzystywane są do produkcji biopaliw).

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.