fbpx

Prawo łowieckie. Samorząd rolniczy proponuje zmiany

Samorząd rolniczy kolejny już raz wystąpił do ministra klimatu i środowiska o podjęcie stosowanych działań legislacyjnych, które przyczynią się do unormowania kwestii szacowania szkód łowieckich przez koła łowieckie.

Chodzi o kwestię zgłaszania się myśliwych na oględziny oraz przygotowywania protokołów z przeprowadzonego szacowania, stwarzając rolnikom tym samym możliwość skorzystania z oględzin ostatecznych lub oszacowania przeprowadzonych przez nadleśniczego bądź wystąpienia na drogę sądową.

Samasz loteria - baner

Zdaniem  izb rolniczych należy dodać odpowiednie przepisy w ustawie Prawo łowieckie, w których rolnik będzie miał możliwość skorzystania z drogi sądowej, nawet w przypadku niewydania decyzji przez właściwy organ w ciągu trzech miesięcy od zgłoszenia żądania przez poszkodowanego rolnika.

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej postuluje dodanie do obowiązującego obecnie art. 46e ust. 4 ustawy Prawo łowieckie zdania: Droga sądowa przysługuje również w przypadku niewydania decyzji przez właściwy organ w ciągu trzech miesięcy od zgłoszenia żądania przez poszkodowanego.

– Wskazówką i inspiracją są przepisy Prawa wodnego z 2001 r. Zgodnie z art. 186 ust. 1 w sprawie naprawienia szkód innych niż  określone w art. 16 ust. 3 i art. 17 ust. 1 droga sądowa przysługuje po wyczerpaniu trybu, o którym mowa w ust. 3 („Na żądanie poszkodowanego organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego, a jeżeli szkoda nie jest następstwem pozwolenia wodnoprawnego – właściwy marszałek województwa, ustala wysokość odszkodowania w drodze decyzji; decyzja jest niezaskarżalna). Zgodnie z ustępem 4 wskazanego artykułu stronie niezadowolonej z ustalonego odszkodowania przysługuje droga sądowa; droga sądowa przysługuje również w przypadku niewydania decyzji przez właściwy organ w ciągu trzech miesięcy od zgłoszenia żądania przez poszkodowanego –  mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Iżby
Rolniczej.

Według  samorządu rolniczego takie rozwiązanie zabezpieczy interesy rolników przed niewypełnieniem przez członków kół łowieckich obowiązków ustawowych, a koła łowieckie będą zdyscyplinowane do ich przestrzegania.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.