fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeSamorząd rolniczy apeluje do premiera o zwiększenie zwrotu podatku akcyzowego za paliwo...

Samorząd rolniczy apeluje do premiera o zwiększenie zwrotu podatku akcyzowego za paliwo rolnicze

Rolnicy są zaniepokojeni utrudnieniami w zaopatrzeniu w olej napędowy i nawozy oraz drastycznym wzrostem cen paliw i środków chemicznych. A tu trzeba będzie zaraz rozpocząć wiosenne prace polowe. Rolnicy obawiają się, że może z powodu braków paliwa dojść do przestojów w pracy, a ziemia nie może czekać. Wiosennych siewów nie można przecież przełożyć na później.

– W obecnej sytuacji ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, co wiąże się z zapewnieniem ciągłości dostaw w wymienione środki dla rolnictwa w ilościach umożliwiających przeprowadzenie prac polowych i obsługę ferm prowadzących produkcję zwierzęcą – mówi i Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Według rolników z Opolszczyzny obecne braki podstawowych środków do produkcji rolniczej zagrażają ich egzystencji i doprowadzą do drastycznego zmniejszenia skali produkcji. Podobne odczucia maja producenci rolni również w innych częściach kraju.

Rolnicy cały czas mają trudności z zakupem oleju napędowego. Indywidualni odbiorcy-rolnicy, którzy zaopatrują się hurtowo w paliwo u dostawców, otrzymują informacje o wstrzymaniu dostaw.

Samorząd rolniczy mając na uwadze wprowadzone limity na stacjach benzynowych apeluje do premiera o umożliwienie rolnikom dokonywania zakupu oleju napędowego zarówno do kanistrów, jak i beczek z przeznaczeniem na magazynowanie paliwa oraz zwiększenie limitu zakupu.

– Niejednokrotnie zdarza się bowiem, zwłaszcza w przypadku małych gospodarstw rolnych, że do prac polowych używane są ciągniki o małej mocy, co oznacza jednocześnie mały (ok. 50 l) zbiornik paliwa. W związku z czym, ograniczona pojemność tankowania paliwa zmusza ich do pokonywania tej trasy kilkukrotnie, co z ekonomicznego punktu widzenia jest nieuzasadnione – podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dodatkowo w związku z dramatycznym wzrostem cen paliw izby rolnicze wnioskują o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej lub zwiększenie limitu oleju napędowego od którego przysługuje zwrot akcyzy.

– Obecna sytuacja zaczyna zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu Polski, szczególnie, że gościmy milion uchodźców z Ukrainy. Dostępność wieloskładnikowych nawozów NPK jest praktycznie zerowa. Nie mając środków produkcji, nie mając z czym wyjść na pole, stajemy wobec sytuacji bardzo trudnej –  dodaje Marek Froelich.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.