fbpx

Grupa Azoty o aktualnej sytuacji na rynku nawozowym. Nowy cennik na początku lutego

– Ceny oferowanych produktów kształtowane są na podstawie bieżących analiz i szczegółowych kalkulacji m.in. całkowitych kosztów produkcji, które nadal podlegają dużym wahaniom rynkowym. Na koszty produkcji nawozów mają aktualnie duży wpływ – poza zmienną ceną gazu – również inne czynniki m.in. znaczące wzrosty r/r ceny energii elektrycznej, węgla, fosforytów i soli potasowej – czytamy w komunikacie Grupy Azoty.

Rokrocznie w trakcie sezonu nawozowego pojawiają się na wolnym rynku w UE, różne „tańsze” oferty nawozów z wielu stron świata, w tym – pomimo wojny i nałożonych na agresorów sankcji – również nadal z Rosji i Białorusi, a także z Bliskiego Wschodu.  Spółka nie komentuje jakości i efektywności w produkcji rolnej tych „konkurencyjnych” i często niemożliwych do weryfikacji przed zakupem ofert z innych krajów. Warto przy tym dodać, że koszty energii, surowców, pracy i opłaty środowiskowe na tamtych rynkach produkcyjnych są znacząco niższe od poziomów obowiązujących w Unii Europejskiej – czytamy dalej.

Samasz loteria - baner

Porównując oferty należy również zauważyć, że cenniki publikowane przez autoryzowanych dystrybutorów Grupy Azoty zawierają koszt transportu do klienta.

– Chcemy podkreślić, że Grupa Azoty od 95 lat produkuje polskie nawozy, spełniające najwyższe światowe standardy, które od wielu lat skutecznie przekładają się na wielkość, jakość oraz powtarzalność produkcji rolnej w Polsce i Europie – brzmi komunikat.

Obecnie, pomimo bardzo dużej zmienności rynkowej, Grupa Azoty nadal kontynuuje swoją produkcję tak, aby nawozy były dostępne w momencie rozpoczęcia aplikacji, która obecnie – co należy podkreślić – jeszcze nie jest możliwa. Jednocześnie wielu innych producentów europejskich ponownie zatrzymało swoją produkcję lub znacznie ją ograniczyło.

Grupa Azoty na bieżąco reaguje na zmieniające się warunki rynkowe – po spadku cen gazu w październiku ubiegłego roku przywróciła produkcję, znacząco obniżając przy tym ceny oferowanych nawozów.

W pierwszym tygodniu lutego, przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego, Grupa Azoty przedstawi nową ofertę nawozową, uwzględniającą aktualną sytuację na rynku surowców.

Zobacz także:

Grupa Azoty aktualizuje cenniki nawozów. Nawozy azotowe o wiele tańsze

Źródło: Grupa Azoty

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

5 KOMENTARZE

  1. Tak a nas handlujących ugotowali 20 lat prowadzę sprzedaż nawozów zatrudniając 10 osób. Będę musiał im powiedzieć żeby szukali pracy. Sytuacja jest bardzo nie bezbieczna. Wiem wiem nikt nie zmuszał mnie do kupna mocznika itp. nawozów po 5 tysi za tonę ale jak miałem utrzymać firmę, płacić pensję, płacić podatki aż tu naglę Grupa postanowią wbić nam nóż w plecy. Ciekawe czy dostaniemy rekompensaty tak jak rolnicy.

    • Kolego jak nawozy poszły w górę nagle o 300% to podniosłeś cenę od razu. Nie czekales jak skończy Ci się stara partia nawozu. Kupiłem naw w lutym a dostałem z produkcji z czerwca. Wtedy nikt nie płakał…

  2. Ceny do góry idą o 300%, a potem spadają powoli o 100% ,trzeba zwalczać liczbę prezesów i liczbę członków! rady nadzorczej, to są kpiny po ile Ci ludzie zarabiają

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.