fbpx

Ukraina i Węgry walczą z wysokimi cenami żywności. Cenami i marżami maksymalnymi

Rekordowe ceny żywności odbijają się obecnie nie tylko na portfelach polskich konsumentów. Rządy Ukrainy i Węgier również postanowiły zareagować na wysokie ceny i wprowadzają na swoich rynkach regulacje.

Samasz loteria - baner

Inflacja na Ukrainie przekroczyła 10 proc. w drugiej połowie 2021 roku po raz pierwszy od 2018 roku, pomimo zacieśniania polityki pieniężnej przez bank centralny, który dąży do 5 proc. inflacji.

Sama tylko inflacja żywności w grudniu wyniosła 13,3 proc. rok do roku, a ceny żywności wzrosły o 11,3 proc. w całym 2021 roku. W związku z tym ukraiński rząd zdecydował, że marża handlowa nie powinna przekraczać 10 proc. ceny hurtowej dla gryki, cukru, mąki pszennej, makaronu, mleka, jajek, mięsa drobiowego i masła.

Dodatkowo w zeszłym miesiącu ukraiński rząd podjął decyzję o ograniczeniu narzutu cenowego do 25 proc. na sprzedaż gazu producentom żywności w celu ustabilizowania cen.

W przypadku Węgier wprowadzono limit cen, który będzie dotyczył mąki, cukru, oleju słonecznikowego, mleka, udźca wieprzowego i piersi z kurczaka. Od 1 lutego ceny tych artykułów mają wrócić do poziomu z 15 października ubiegłego roku.

Jest to kolejny krok Węgrów w walce z inflacją po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku wprowadzono maksymalną cenę na benzynę. Dodatkowo węgierski rząd wprowadził również zamrożenie rat kredytów hipotecznych, aby chronić kredytobiorców przed wyższymi ratami w związku z podniesieniem stóp procentowych przez Bank Centralny.

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.