fbpx

Światowa produkcja zbóż w tym roku będzie rekordowa

Światowa produkcja zbóż osiągnie w tym roku rekordową wielkość 2,81 miliarda ton, wskazuje najnowszy raport FAO.

Na uwagę zasługuje wyższa prognozowana produkcja zbóż gruboziarnistych w Chinach i większości Afryki Zachodniej oraz niższe prognozy dla Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Podwyższono prognozy produkcji pszenicy dla Iraku i Stanów Zjednoczonych oraz skorygowano w dół dla Unii Europejskiej i Kazachstanu. Prognozuje się, że światowa produkcja ryżu w latach 2023–2024 nieznacznie wzrośnie rok do roku. Nowe zmiany obejmują zwiększenie produkcji w Indiach, co z nawiązką kompensuje różne inne zmiany, w szczególności dalsze pogorszenie perspektyw produkcji w Indonezji.

Chociaż prognozuje się, że światowa produkcja zbóż wzrośnie w 2023 r. o 0,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, to tempo wzrostu będzie o połowę mniejsze w przypadku grupy 44 krajów o niskich dochodach z deficytem żywności (LIFDC).

Szacuje się, że światowe wykorzystanie zbóż w latach 2023–2024 osiągnie 2,810 mln ton i przy całkowitym wykorzystaniu zarówno pszenicy, jak i zbóż gruboziarnistych przekroczy poziom z lat 2022–2023, podczas gdy wykorzystanie ryżu utrzyma się na poziomie z poprzedniego sezonu.

Według FAO, wskaźnik światowych zapasów zbóż do wykorzystania w latach 2023–2024 wyniesie 30,7 proc., co stanowi „komfortową sytuację w zakresie dostaw z perspektywy historycznej” czytamy w raporcie i nieznacznie przekroczy poziom z poprzedniego roku wynoszący 30,5 proc.

Prognozuje się, że światowy handel zbożem w latach 2023–2024 wyniesie 469 mln ton, co oznacza spadek o 1,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Konflikty pogłębiają brak bezpieczeństwa żywnościowego

FAO zauważyła również w oddzielnym raporcie, że utrzymujące się i nasilające się konflikty pogłębiają brak bezpieczeństwa żywnościowego, a łagodzeniu międzynarodowych cen towarów spożywczych przeciwdziałają słabe waluty w wielu krajach o niskich dochodach. Według najnowszego raportu dotyczącego perspektyw upraw i sytuacji żywnościowej, publikowanego trzy razy w roku przez Globalny system informacji i wczesnego ostrzegania FAO (GIEWS), ogółem 46 krajów na całym świecie, w tym 33 w Afryce, potrzebuje pomocy zewnętrznej w zakresie żywności.

Mieszkańcy Strefy Gazy dotknie poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego, a eskalacja konfliktu między Izraelem a organizacją Hamas zwiększy potrzeby w zakresie pomocy humanitarnej i pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych. FAO wskazuje, że skutki uboczne konfliktu mogą pogorszyć brak bezpieczeństwa żywnościowego w Libanie.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.