reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Światowa produkcja zbóż w tym roku będzie rekordowa

Światowa produkcja zbóż osiągnie w tym roku rekordową wielkość 2,81 miliarda ton, wskazuje najnowszy raport FAO.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Na uwagę zasługuje wyższa prognozowana produkcja zbóż gruboziarnistych w Chinach i większości Afryki Zachodniej oraz niższe prognozy dla Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Podwyższono prognozy produkcji pszenicy dla Iraku i Stanów Zjednoczonych oraz skorygowano w dół dla Unii Europejskiej i Kazachstanu. Prognozuje się, że światowa produkcja ryżu w latach 2023–2024 nieznacznie wzrośnie rok do roku. Nowe zmiany obejmują zwiększenie produkcji w Indiach, co z nawiązką kompensuje różne inne zmiany, w szczególności dalsze pogorszenie perspektyw produkcji w Indonezji.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Chociaż prognozuje się, że światowa produkcja zbóż wzrośnie w 2023 r. o 0,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, to tempo wzrostu będzie o połowę mniejsze w przypadku grupy 44 krajów o niskich dochodach z deficytem żywności (LIFDC).

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Szacuje się, że światowe wykorzystanie zbóż w latach 2023–2024 osiągnie 2,810 mln ton i przy całkowitym wykorzystaniu zarówno pszenicy, jak i zbóż gruboziarnistych przekroczy poziom z lat 2022–2023, podczas gdy wykorzystanie ryżu utrzyma się na poziomie z poprzedniego sezonu.

reklama
Baner Sumiagro

Według FAO, wskaźnik światowych zapasów zbóż do wykorzystania w latach 2023–2024 wyniesie 30,7 proc., co stanowi „komfortową sytuację w zakresie dostaw z perspektywy historycznej” czytamy w raporcie i nieznacznie przekroczy poziom z poprzedniego roku wynoszący 30,5 proc.

Prognozuje się, że światowy handel zbożem w latach 2023–2024 wyniesie 469 mln ton, co oznacza spadek o 1,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Konflikty pogłębiają brak bezpieczeństwa żywnościowego

FAO zauważyła również w oddzielnym raporcie, że utrzymujące się i nasilające się konflikty pogłębiają brak bezpieczeństwa żywnościowego, a łagodzeniu międzynarodowych cen towarów spożywczych przeciwdziałają słabe waluty w wielu krajach o niskich dochodach. Według najnowszego raportu dotyczącego perspektyw upraw i sytuacji żywnościowej, publikowanego trzy razy w roku przez Globalny system informacji i wczesnego ostrzegania FAO (GIEWS), ogółem 46 krajów na całym świecie, w tym 33 w Afryce, potrzebuje pomocy zewnętrznej w zakresie żywności.

Mieszkańcy Strefy Gazy dotknie poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego, a eskalacja konfliktu między Izraelem a organizacją Hamas zwiększy potrzeby w zakresie pomocy humanitarnej i pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych. FAO wskazuje, że skutki uboczne konfliktu mogą pogorszyć brak bezpieczeństwa żywnościowego w Libanie.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI