fbpx
Strona głównaWiadomościFAO wskazuje na spadek produkcji pszenicy i światowych zapasów zbóż

FAO wskazuje na spadek produkcji pszenicy i światowych zapasów zbóż

Najnowsza prognoza FAO dotycząca światowej  produkcji zbóż w 2022 r. został zrewidowany w górę o 9 mln ton w tym miesiącu i wynosi obecnie 2,774 mld ton, czyli wciąż o 1,3 proc. mniej rok do roku.

Większość rewizji w górę dotyczy ryżu i, w mniejszym stopniu, zbóż gruboziarnistych, co w dużej mierze odzwierciedla uwzględnienie ostatnio opublikowanych oficjalnych danych. Prognoza światowego  wykorzystania zbóż na poziomie 2,780 mld ton w sezonie 2022/23 jest prawie niezmieniona w tym miesiącu i nadal wskazuje na spadek o 0,6 procent poniżej poziomu z sezonu 2021/22. Po korekcie w dół o 1,4 miliona ton w tym miesiącu, przewiduje się, że całkowite globalne wykorzystanie zbóż gruboziarnistych spadnie w sezonie 2022/23 o 1,5 procent poniżej poziomu z 2021/22, co wynika z przewidywanych spadków wykorzystania wszystkich głównych zbóż gruboziarnistych (kukurydza, jęczmień i sorgo).

Prognoza FAO dotycząca światowego wykorzystania pszenicy została również zrewidowana w górę od poprzedniego raportu o 1,8 mln ton, głównie odzwierciedlając większe wykorzystanie pszenicy jako paszy w Unii Europejskiej, gdzie spodziewane jest zastąpienie kukurydzy pszenicą jako paszy ze względu na mniejszą krajową podaż kukurydzy.

Odnośnie światowych zapasów zbóż w 2023 r. przewiduje się spadek o 1,2% w stosunku do poziomu początkowego, czyli do 844 mln ton, co jest spowodowane spodziewanym spadkiem światowych zapasów zboża grubego i ryżu, które przewyższają wzrost zapasów pszenicy. W oparciu o najnowsze prognozy, światowy wskaźnik zapasów zbóż do zużycia w sezonie 2022/23 wyniósłby 29,5 procent, co oznacza spadek z 30,7 procent w sezonie 2021/22, ale nadal wskazuje na ogólnie komfortowy poziom podaży.

Gwałtowna korekta w dół szacunków zapasów kukurydzy w Brazylii w następstwie silnego tempa eksportu doprowadziła do zmniejszenia prognozowanych na ten miesiąc światowych zapasów kukurydzy o 3,2 mln ton. Ta korekta w dół jeszcze bardziej obniża prognozę światowych zapasów zboża grubego do 344 mln ton, wskazując na spadek o 5,5 procent poniżej poziomu początkowego, który prawie wyłącznie przypisuje się 8,3-procentowemu spadkowi światowych zapasów kukurydzy.

Z kolei na rok 2023 wstępna prognoza FAO dotycząca światowej produkcji pszenicy wskazuje na spadek rok do roku, ale przy 784 mln ton światowy wynik nadal byłby drugim najwyższym w historii. Przykładowo w Federacji Rosyjskiej, w związku z bardziej suchymi niż przeciętne warunkami pogodowymi w regionach południowych i ograniczeniem zasiewów ozimin przy niższych cenach krajowych, prognozuje się, że produkcja pszenicy spadnie z rekordowego poziomu w 2022 r. Na Ukrainie poważne ograniczenia finansowe, zniszczenia infrastruktury i utrudniony dostęp do pól w niektórych częściach kraju spowodował szacunkową 40-procentową redukcję powierzchni pszenicy ozimej w 2023 r. rok do roku, a w 2023 r. spodziewana jest produkcja pszenicy znacznie poniżej średniej. N

Natomiast w Unii Europejskiej powierzchnia pszenicy będzie na zasadniczo niezmienionym poziomie w 2023 r., a przy ogólnie sprzyjającej pogodzie dobrze wróżącej plonom, całkowita produkcja prognozowana jest na poziomie 136,5 mln ton, na poziomie dobrych wyników z poprzedniego roku.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.