fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychŚwiatowy popyt na pszenicę ma w ciągu dekady wzrosnąć o 11 procent

Światowy popyt na pszenicę ma w ciągu dekady wzrosnąć o 11 procent

Według raportu Perspektywy dla rolnictwa na lata 2022-2031 opracowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wespół z Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe zapotrzebowanie na pszenicę w ciągu dekady ma wzrosnąć o 11 proc.

Zasadniczo są trzy kwestie, które spowodują wzrost zapotrzebowania na pszenicę; pierwszy z nich to wzrost światowej populacji o 800 mln, a więc średnio o 0,9 proc. rocznie. Kolejna kwestia to zwiększające się zapotrzebowanie na pszenicę paszową przede wszystkim w Azji, gdzie spożycie mięsa jest coraz większe. Trzecia kwestia to zapotrzebowanie na produkcję biopaliw; bezpośrednio, ponieważ pszenica będzie źródłem etanolu i pośrednio ze względu na wykorzystywanie innych źródeł do produkcji biopaliw.

Za ponad połowę wzrostu zapotrzebowania na pszenicę będą odpowiadały zaledwie 4 kraje: Indie, Chiny, Pakistan i Egipt. Wysoki wzrost zapotrzebowania przewidywany jest także dla Nigerii (+29 proc.), Etiopii (+22 proc.), Wietnamu (+21 proc.), Indonezji (+17 proc.) oraz Filipin (+19 proc.).

Z prognozami należy jednak uważać.

– Inwazja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak nieoczekiwane zdarzenia mogą spowodować znaczne zakłócenia w produkcji i handlu. Potencjał trwających konfliktów i wzrost kosztów produkcji, zwłaszcza nawozów, może w krótkim okresie wpłynąć na produkcję – stwierdzają w raporcie analitycy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.