Susza rolnicza w Polsce – kukurydza  na kiszonkę najbardziej zagrożona

Tegoroczna kukurydza w okolicach Gniezna

W okresie  od 21 czerwca do 20 sierpnia 2020 roku specjaliści Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdzili wytępienie suszy  rolniczej na terenie wszystkich województw w Polsce.  Natomiast największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 870 gminach Polski (35,12% gmin kraju).  

Susza notowana jest również w uprawach: kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu, buraka cukrowego i drzew owocowych.

W ocenie ekspertów IUNG brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, że deficyt wody wzrósł, miejscami nawet o ponad 50 mm wody. Największe niedobory wody dla roślin uprawnych w okresie od 21 czerwca w dalszym ciągu w południowych terenach woj.: dolnośląskiego, opolskiego, do 20 sierpnia występowały w północno-zachodniej Polsce. Natomiast duże nadmiary wody notowano śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.

O tym , że nadal mamy do czynienia z suszą rolnicza  najlepiej sam się przekonał  orząc swoje pole Stanisław  Anders, rolnik z gminy Prabuty w województwie pomorskim.

– Zwykle 12 hektarów orałem przez 8 godzin. W tym roku zajęło mi to 20 godzin. Ziemia jest bardzo twarda, wszystko stoi i tylko ciężkie ciągniki dają sobie radę. Ponadto bardzo mocno pyli, więc warto założyć też maseczkę – mówi Anders.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności