fbpx

Wnioski o odszkodowanie za skutki klęsk żywiołowych – terminy i stawki pomocy

Rolnicy, którzy w wyniku klęsk żywiołowych utracili plon w wys. co najmniej 30% średniej produkcji rocznej mogą od 29 lutego do 15 marca składać wnioski o odszkodowanie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało wysokość stawek dotacji.

Przypomnijmy – do katalogu klęsk żywiołowych zaliczane są: susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powodzie, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina.

Zobacz także: Płatności w ramach ekoschematów obszarowych. Ministerstwo publikuje stawki

Wysokość stawek odszkodowania:

1000 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której szkody powstałe w wyniku  wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.
Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi na 1 ha tych użytków wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki, oraz  powierzchni upraw owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, na których wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu;

500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której szkody powstałe w wyniku  wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż  70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków. Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej  na 1 ha tych użytków oraz upraw owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, w których  wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu;

500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której szkody powstałe w wyniku  wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi, wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków;

250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której szkody powstałe w wyniku  wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. i mniej niż  70% plonu, i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi, wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

Jak informuje MRiRW, przeliczenie zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi na duże jednostki przeliczeniowe będzie dokonywane stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz.U. poz. 483 i 1653).

Jeśli rolnik nie posiada ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50%.

Wnioski o udzielenie pomocy należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Źródło: MRiRW

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Tylko nie usuwać kometarza Małolepszy bo nikogo nie obraża tylko opisuje stan jak jest , bo nad artykułem jest zdjęcie pryzmy pieniędzy i proszę niech pan Józef Przybysz autor artykułu opublikuje wyliczony zysk z 1 ha kukurydzy lub pszenicy aby uświadomić jak to wygląda , bo tej propagandy mamy dosyć , nam nie trzeba pomagać – my chcemy aby nas nie okradać kiedyś na wartość pszenicy ludzie pożyczali sobie pieniądze gdyby straciły na wartośc , a teraz niby nie ma ceny a Egipt płaci 1350 zł za tonę i aby dawać ale porty są w innych łapkach , Państwo ma wywalone na rolników oni lody kręcą z oligarchami , a zielony ład to pomysły z DAVOS od wójka SCHWABA ABY OSIĄGNĄĆ CELE agendy 21 i potem 30 nic nie będziesz miał i będziesz szczęśliwy , na stronie Fundacji Rockefellera był opublikowany // plan Rockefellera z 2010 roku //gdy wybuchła panademia to szybko został usunięty bo ludzie się zatrybili o co chodzi

  2. ROLNICY którzy doznali straty przez klęski żywiołowe pona 30 procent może dostaną odszkodowanie , a co z tymi którzy stracili 50 procent dochodu przez świadomy i niekontrolowany import zboża i rzepaku za pozwoleniem rządu kto pokryje moje straty i innych rolników rolnik nie bierze pensji co miesiąc , tylko inwestuje i czeka cały rok aż urośnie plantacja , a gdy już sprzeda to jeszcze 14 dni , żywność w sklepach jest droga ale dla rolnika to tylko okruchy i potem przekaz że państwo dopłaca rolnicy sprzedawali kukurydze po 300 zł tona ale dopłaty po 200 zł do tony to dostały firmy skupowe , to znaczy że kupili ją po 100 zł za tonę to może ekonomista jakiś przeliczy jaki jest zysk z 1 ha kukurydzy czy rolnicy to niewolnicy , czy tu chodzi raczej o przejęcie ziemi , a to co państwowe to ostatnio jest bezcenne saletrę chcieli 7000 za tonę prąd to niewiem czy 5 zł za kilowat zadowoli możnowładców za cheile włączenie i zgaszenie żarówki po chwili to złotówka ,, dlaczego AD BLU BYŁO PO 80 GROSZ A TERAZ PO 5 ZŁ CZY TU CHODZI O KLIMAT CZY O RABUNEK

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.