fbpx
Strona głównaPolecamyStawki VAT w rolnictwie, czyli kto zyska, a kto straci

Stawki VAT w rolnictwie, czyli kto zyska, a kto straci

Nowelizacja  ustawy o podatku VAT wywołała gorącą dyskusję w środowisku rolniczym. Rolnicy już wkrótce robiąc zakupy potrzebne do produkcji rolniczej przekonają się, kto na wprowadzeniu nowej matrycy VAT stracił, a kto zyskał.

Jak ustaliliśmy, 23-proc. VAT dotyczy zakupów związanych z inwestycjami w gospodarstwie rolnym czy też nabyciem nowych maszyn. Dotyczy też paliwa oraz części zamiennych. Natomiast 8-proc. objęty jest zakup nawozów, oprysków, paszy oraz usługi weterynaryjne, zaś 5-proc. VAT dotyczy materiału siewnego.

Jeśli chodzi o sprzedaż, to 5-proc. stawka VAT dotyczy mleka i zboża i pozostałych roślin, a 8-proc. bydła i żywca wieprzowego.

Najbardziej niezadowoleni z prowadzenia nowych stawek VAT są hodowcy, bo teraz będą  musieli zapłacić za materiał genetyczny zarówno bydła jak o trzody chlewnej o 15 p. proc. więcej. Oznacza to miedzy innymi wzrost kosztów produkcji mleka, a co za tym idzie i produktów mlecznych.

Według Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, obniżone stawki 5 proc. i 8 proc. na produkty rolne i środki niezbędne w gospodarstwie nie znikają. One pozostają; zostały jedynie przeniesione z rozporządzenia Ministra Finansów do ustawy VAT-owskiej, co oznacza wzmocnienie ich ochrony.

Jak jest rzeczywiście – przekonamy się przy kasie płacąc za zrobione zakupy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.