fbpx

Spotkanie polowe z odmianami kukurydzy Syngenta

Syngenta przedstawiła swoje nowe i sprawdzone odmiany na polu produkcyjnym w Polanowicach. Na miejscu można było ocenić, jak każda z nich poradziła sobie w tym trudnym sezonie, obejrzeć miedzy innymi najnowsze odmiany o typie ziarna dent oraz dostępne w ofercie i dowiedzieć się więcej na ich temat od ekspertów.

Prezentacja szesnastu odmian mieszańcowych kukurydzy, wśród których znalazły się tegoroczne nowości, wymiana doświadczeń oraz doradztwo agrotechniczne – tak w skrócie można podsumować kukurydziane spotkanie polowe Syngenta. Odbyło się ono 13 września w Polanowicach k. Kruszwicy (woj. kujawsko – pomorskie) na polu produkcyjnym kukurydzy w Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Polanowice.

Na miejscu gospodarze zaprezentowali 16 mieszańcowych odmian kukurydzy (począwszy od wczesnych poprzez średniowczesne, aż do średniopóźnych). Rolnicy, którzy przyjechali na pokazy, mieli możliwość bezpośredniego sprawdzenia cech poszczególnych odmian w naturalnych warunkach na polu produkcyjno-demonstracyjnym. Na tej podstawie wielu z nich podjęło decyzję o wyborze konkretnej odmiany, najbardziej dostosowanej do potrzeb ich gospodarstwa. Pomagali im w tym specjaliści Syngenta, szczegółowo omawiając wszystkie odmiany i wyczerpująco odpowiadając na pytania.

Nowości na pierwszym planie

Z nowości w grupie kukurydzy kiszonkowej, podczas prezentacji gospodarze wyróżnili SY COLLOSSEUM (FAO 250). Jest ona godną następczynią znanej już dobrze na rynku SY KARDONA. Odmiana dedykowana jest do uprawy na kiszonkę z możliwością przeznaczenia jej również na ziarno. Łodygę ma bardzo stabilną a kolby bardzo mocno trzymają się na niezbyt długim dokolbiu (może czekać sucha na polu na dogodny termin zbioru bez obaw o wyleganie).

Wyniki SY Colosseum 2018 wskazują na wybitnie wysokie plony suchej masy z hektara.

Warto zaznaczyć, iż Syngenta wzmacnia swoją ofertę w segmencie kukurydzy o ziarnie typu dent. Za przykład można podać kolejne dwie nowości prezentowane w Polanowicach:

SY FREGAT (FAO 260). Charakteryzuje się ona wysokim plonem ziarna – 100% dent. Odmiana w badaniach rejestrowych uzyskała bardzo wysokie wyniki plonowania przy jednoczesnym dość suchym ziarnie podczas zbioru oraz wykazuje dużą odporność na stres. SY FREGAT dobrze gospodaruje wodą, co jest istotną zaletą, biorąc pod uwagę warunki pogodowe w ostatnich sezonach w Polsce. Odmiana nawet w warunkach dużego stresu potrafi zachować zieloność liści i na tym buduje wysoki plon.

SY MARIMBA (FAO 250) badana w COBORU CCA 2018 uzyskała trzeci wynik plonowania z plonem 139.7dt/ha (14% wilg.) przy wilgotności zbioru 20.8% – 107% wzorca. Średniowczesny dent/dent o pięknych beczułkowatych kolbach, w dobrych warunkach odmiana wygląda pięknie – kolby są wręcz „napompowane” ziarnem (rzucało się w oczy w Polanowicach), w warunkach nieco słabszych wciąż wygląda dobrze. Pokrój – rośliny raczej niskie o bardzo bogatym ulistnieniu w środkowej i górnej części rośliny. Rośliny bardzo zdrowe, odporne także na wyleganie.

Znane i lubiane

Z odmian znanych i sprawdzonych, Syngenta szczególnie rekomenduje na nadchodzący sezon SY TALISMAN (FAO 220-230), która wg niezależnych badań rynkowych 2019 jest odmianą numer jeden w krajowej uprawie kukurydzy. Przeznaczona jest do uprawy na ziarno i na kiszonkę. Jak zapewniają specjaliści Syngenta, odmiana ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników. Jako jedyna w Polsce, w badaniach rozpoznawczych CCA za ostatnie 3 lata, osiągnęła średni plon powyżej 11 t/ha. W 2017 r. zajęła 1 miejsce w badaniach PDO COBORU z wynikiem 107% wzorca, a w roku 2018 -106% wzorca. SY TALISMAN dobrze się sprawdza na wszystkich typach gleb.

Kolejną polecaną i sprawdzoną już odmianą, jest SY KARDONA (FAO 250) z przeznaczeniem do uprawy na kiszonkę. Ma ona wysoki potencjał plonowania na wszystkich rodzajach gleb. Charakteryzuje się dobrą zdrowotnością całych roślin.

– SY KARDONA to jest nasz flagowy produkt w uprawie na kiszonkę. W doświadczeniach COBORU osiągnęła średni plon za trzy sezony 21,4 t/ha suchej masy. Jak widzimy, rośliny są zdrowe, wysokie i silnie ulistnione – mówił Jerzy Grzesiek, odpowiedzialny za marketing odmian kukurydzy, zbóż i rzepaku.

Praktycy potwierdzają

Już drugi rok uprawiam odmianę SY WELAS, którą po raz pierwszy zobaczyłem tu w Polanowicach. Wtedy zdecydowałem, że ją zamówię i nie żałuję, jestem bardzo zadowolony z efektów. Dlatego myślę, że nadal będę ją u siebie wysiewał – powiedział Paweł Madajewski, rolnik z Łagiewnik.

Warto tu dodać, że SY WELAS to odmiana zarówno na kiszonkę, jak i na ziarno. Wg badań COBORU CCA za 2017 rok, uzyskała ona plon suchej masy kolb 119,4 dt/ha czyli 108% wzorca. Odmiana ta charakteryzuje się wysokim plonem zielonej i suchej masy, nawet w trudnych warunkach klimatycznych.

Tekst i zdjęcia Wioletta Dziedzic

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.