fbpx

Spiroplazma karłowa atakuje kukurydzę, straty w Argentynie sięgają 50-70%. Czy w Polsce jest się czego bać?

Spiroplazma karłowa dokonuje bezprecedensowych szkód w argentyńskich uprawach kukurydzy. W związku z jej występowaniem giełda w Rosario obniżyła prognozę zbiorów o bagatela 6,5 mln ton, spodziewając się obecnie 50,5 mln ton.

Wektorami patogenu są skoczki Dalbulus maidis, D. eliminatus, Exitianus exitiosus, Graminella nigrifons i Stirellus bicolor. Patogen powoduje karłowatość kukurydz – spiroplazmę karłową. Organizm zidentyfikowano w 1975 r. S. kunkelii występuje wyłącznie na półkuli zachodniej (nie ma doniesień o występowaniu poza tymi rejonami), i jest wymieniony (przez APPPC) jako zagrożenie kwarantannowe A1. 

Co ciekawe, wysoka presja skoczków została zaobserwowana na obszarach, gdzie szkodnik nie występował od lat. – Zjawisko to rozprzestrzenia się coraz bardziej i wykazuje silne objawy na obszarach oddalonych od stref endemicznych – informuje giełda w Rosario.

Zasięg występowania spiroplazmy karłowej

Rośliny posiane wcześniej są najmniej dotknięte chorobą. Najgorsza sytuacja występuje na obszarach, gdzie ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe musiano opóźnić siew. Szacuje się, że na północy kraju straty wywołane przez chorobę mogą sięgać nawet 50-70%.

W związku z kryzysem Krajowa Służba Zdrowia i Jakości w Rolnictwie (SENESA) przyśpieszyła procedurę rejestracji środków do zwalczania skoczków przenoszących chorobę.

M. Wasak/K. Szulc

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.