fbpx

Już 10 lat Saatbau w Polsce

Jubileusz 10-lecia firmy Saatbau w Polsce był okazją nie tylko do świętowania sukcesów, lecz również do przedstawienia planów na przyszłość. A te wyglądają obiecująco.

Saatbau to spółdzielnia austriacka specjalizująca się w hodowli kukurydzy, soi niemodyfikowanej genetycznie, rzepaku i zbóż. Dziesięć lat temu, w 2009 roku, rozpoczęła ona swoją działalność w Polsce. Z tej okazji, 27. sierpnia br. spółka Saatbau Polska zaprosiła do swojej głównej siedziby Środzie Śląskiej około 250 gości, w tym dystrybutorów, przedstawicieli Saatbau z Austrii, rolników, władze lokalne, firmy współpracujące oraz prasę.

Rozkwit w 10 lat

Saatbau Polska to obecnie 120 pracowników, 5 wyspecjalizowanych Zakładów Przerobu Nasion: w Środzie Śląskiej, Kobierzycach, Wołowie, Oleśnicy i Oławie oraz trzy magazyny nasienne: w Olszance, Kurowie i Wierzbowie.

Co ważne, 97% naszej sprzedaży stanowią nasiona rozmnożone i zapakowane u nas. Pomaga nam w tym współpraca z przeszło 150 plantatoramimówił Zygmunt Król, prezes Saatbau Polska. – O nasionach oferowanych na rynek i o ich przydatności w warunkach polskiego rolnictwa wiemy praktycznie wszystko. Dlatego oferujemy tylko te sprawdzone i najlepsze, mówiąc o nich z dumą „nasiona z Dolnego Śląska” – kontynuował.

Spółka może się poszczycić licznymi sukcesami na naszym rodzimym rynku. W badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w 2018 roku, w kukurydzy kiszonkowej najlepszymi okazały się odmiany tego właśnie producenta: LIGATO, BRIGADO (równocześnie najlepsza w badaniach rejestrowych) oraz odmiana DUBLINO.

Kolejny sukces to odmiana CASANDRO, która w badaniach PDO zajęła 2. miejsce spośród wszystkich hybryd, w grupie ziarnowej.

Spółka może się pochwalić też najlepiej plonują pszenicą ozimą w Polsce. Potwierdzają to najlepsze wyniki rejestrowe w 2017 i 2018 roku oraz najlepszy wynik PDO w 2019 r.

Istotne jest, iż firma w swoim portfolio posiada najlepsze odmiany soi w Polsce, o odpowiedniej wczesności oraz gwarancją non-GMO.

Aby uzyskać tak dobre wyniki i osiągnąć sukces, spółka Saatbau musiała sporo zainwestować – jej zakłady nasienne dysponują nowoczesną technologią, która pozwala na innowacyjne przygotowanie nasion.

Od początku

W trakcie obchodów jubileuszu, Josef Fraundorfer, prezes zarządu Saatbau Linz, przedstawił historię firmy oraz jej plany rozwojowe. W końcu jubileusz jest do tego świetną okazją.

Dokładnie 7. lipca 2009 roku firma Saatbau Linz przejęła 85% udziałów Centrali Nasiennej Sp. z o.o. w Środzie Śląskiej. Pozostałą część, austriacka spółka wykupiła w 2012 roku od Skarbu Państwa. W czerwcu 2013 roku spółka została zarejestrowana pod nową nazwą Saatbau Polska Sp. z o.o. Równocześnie ze zmianą nazwy, spółka zaczęła zmieniać dotychczasowy wizerunek, aby był on spójny i ujednolicony z austriackim koncernem.

Dzisiaj Saatbau Polska jest jedną z czołowych firm hodowlano–nasiennych w naszym kraju. Wychodząc naprzeciw nowoczesnemu rolnikowi, firma oferuje innowacyjny, najlepszej jakości kwalifikowany materiał siewny.

Ambitne plany na przyszłość

Plany na przyszłość przedstawione przez prezesa zarządu Saatbau Linz są bardzo obiecujące.

W ciągu najbliższych 10-ciu lat planujemy podwojenie obrotów, rozszerzenie produkcji nasion oraz ciągłe zwiększanie naszej obecności na rynku – zapewniał Josef Fraundorfer.

Tekst i foto Wioletta Dziedzic

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.