fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRząd w Kijowie przyjął uchwałę - Ukraina nie eksportuje do 5 krajów...

Rząd w Kijowie przyjął uchwałę – Ukraina nie eksportuje do 5 krajów bez ich zgody! 

Ukraiński rząd podjął uchwałę o pozwoleniach na eksport 4 zbóż na terytorium UE i obecnie nie eksportuje produktów rolnych do 5 krajów przygranicznych bez ich zgody. Poinformował o tym minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski podczas spotkania online z ministrami rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej w Znojmie w Czechach.    W czeskiej miejscowości Znojmo w dniach 25-26 września 2023 r. odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej, w którym wziął udział również minister rolnictwa Ukrainy.   

Do Grupy Wyszehradzkiej należą: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry – czyli 4 państwa, które odczuły skutki eksportu zbóż z Ukrainy; trzy z nich po 15 września przedłużyły zakaz importu. W spotkaniu uczestniczył również online ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski.   

Polskę reprezentował sekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik, który poinformował ministrów, że sytuacja na rynku zbóż w Polsce jest wciąż trudna (co jest pewnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę oficjalne zapewnienia ministra Roberta Telusa – red.)  

– Nadal borykamy się z problemami, mimo że od maja do 15 września 2023 r. obowiązywał unijny zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Magazyny są częściowo zapełnione jeszcze ubiegłorocznym zbożem, ponieważ rolnicy nie mieli gdzie sprzedać swoich płodów rolnych – powiedział wiceminister Bartosik, cytowany w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa.  

 Ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej zgodzili się co do konieczności wypracowania długofalowych rozwiązań zapewniających uczciwe warunki konkurencji z ukraińskimi producentami rolnymi a czeski minister Marek Vyborny w imieniu Grupy zaapelował do Ukrainy o wycofanie skargi złożonej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw Polsce, Słowacji i Węgrom. 

 Minister Mykoła Solski poinformował ministrów Grupy Wyszehradzkiej, że “Ukraina opracowała procedurę weryfikacji eksportu 4 płodów rolnych zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. A obecnie nie eksportuje produktów rolnych do 5 krajów przygranicznych bez ich zgody” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.  

 – Wprowadzamy wewnętrzną procedurę weryfikacji eksportu 4 upraw (kukurydza, rzepak, słonecznik, pszenica) do 5 krajów UE. Procedura ta przewiduje wydanie pozwolenia przez rząd Ukrainy w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku o wywóz. Odpowiednia uchwała Rządu została już podjęta, w związku z czym eksport do 5 krajów bez ich zgody nie jest już możliwy. W ciągu tych 30 dni Ukraina informuje Komisję Europejską i właściwy kraj o otrzymaniu wniosku o eksport” – podkreślił Mykoła Solski. 

 Minister Solski poinformował również, że Ukraina przesłała propozycje dot. sposobu działania opracowanego mechanizmu do krajów sąsiadujących i czeka na odpowiedzi. Jak czytamy w komunikacie, Solski “podziękował każdemu krajowi za zrozumienie, chęć i możliwość komunikacji w celu rozwiązania sytuacji z ukraińskim eksportem produktów rolnych” – Bułgarii za gotowość do negocjacji, Rumunii za zrozumienie, Węgrom i Słowacji za wysłuchanie propozycji i gotowość do dalszej dyskusji. 

 Minister Mykoła Solski podziękował również Polsce: 

 „Specjalne podziękowania dla Polski za maksymalne wsparcie, które zawsze było i jest teraz. I za to, że o naszej propozycji zaczęliśmy rozmawiać już w zeszłym tygodniu. Nasze produktywne negocjacje są kluczem do pomyślnego uregulowania sytuacji i stabilności w sektorze rolnym każdego kraju”. 

Ciśnie się na usta pytanie – nie można było tak od razu? Tylko brakuje odpowiedzi, “jakie diabły w tym mieszały”… 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.