fbpx

Rynek tuczników: ceny stabilne, ale poniżej kosztów produkcji

Początek roku 2021 okazał się mało korzystny dla producentów świń w Polsce. Branża wieprzowa nadal znajduje się w głębokim dołku i nie widać możliwości, aby szybko z niego wyszła. Wprawdzie ceny żywca w ostatnich tygodniach są stabilne, ale cóż z tego – nadal są poniżej lub na granicy kosztów produkcji.

Baner Kuhn

Obecnie za dostarczony żywiec wieprzowy płacą rolnikom od 3, 20 do 4,10 złotych za kilogram.  Nieco droższe są tuczniki w klasie S – od 4,50 do 5,20 zł/kg, w klasie
E  świnie można sprzedać od 4,50 – 5,10 zł/kg, a w klasie U od 4,30 – 4,70 zł/kg. Natomiast w klasie R od 3,70 – 4,70 zł/kg.

Patrząc na rosnące wciąż ceny pasz, zbóż czy śruty sojowej, nie widać dobrych widoków na przyszłość. Zdaniem ekspertów  hodowla świń mogłaby być opłacalna jeśli ceny oferowane przez podmioty skupowe wzrosły do około 5 złotych za kilogram żywca.

Czytaj także: ASF i możliwość eksportu do Chiny determinują sytuację na rynku żywca wieprzowego

Nic dziwnego, że rolnicy i reprezentujące ich organizacje apelują do ministra rolnictwa o interwencje na rynku wieprzowiny zarówno krajowym, jak i unijnym. Hodowcy obawiają się, że ze względu na niska opłacalność będą musieli zmienić profil produkcji. Ponadto martwią się, że spadek popytu na wieprzowiny sprawi, że nie wywiążą się z podjętych zobowiązań, gdyż  wielu z nich zaciągnęło kredyty inwestycyjne lub skorzystało z dofinansowań PROW na rozwój produkcji trzody chlewnej.

Szkody byłoby, gdyby Polska z dużego eksportera świń, jakim jeszcze była kilkanaście lat temu, stała się za chwilę tylko importerem.

Baner Kioti
SDF baner
Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.