fbpx
Strona głównaCenyEuropejska wieprzowina nie jest już Chinom potrzebna

Europejska wieprzowina nie jest już Chinom potrzebna

Jeszcze relatywnie niedawno wobec epidemii ASF w kraju, Chiny napędzały europejski rynek wieprzowiny. Wydaje się jednak, że te czasy minęły bezpowrotnie, a Państwo Środka będące największym producentem i konsumentem wieprzowiny na świecie wyszło z kryzysu spowodowanego afrykańskim pomorem świń wzmocnione.

Zacznijmy od liczb, bo te mówią już same za siebie. Według opublikowanego przed kilkoma dniami raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w zeszłym roku wyprodukowano w Chinach 48,85 mln ton wieprzowiny, co stanowi wzrost o 34,42 proc. rok do roku. Produkcja w tym roku ma z kolei wynieść 49,5 mln ton, a więc o 1,33 proc. więcej niż w roku 2021. Oznacza to też rewizję dotychczasowych szacunków opiewających na 43,75 mln ton.

Jeszcze optymistyczniej wyglądają chińskie dane, wg których w zeszłym roku Państwo Środka wyprodukowało w zeszłym roku 52,96 mln ton wieprzowiny, a więc tylko o niecałe 0,5 mln ton mniej niż w 2017 roku, czyli w czasie, kiedy ASF-u w Chinach jeszcze nie było.

Skąd takie wyniki? Jak podaje portal Safras & Mercado, rząd chiński bardzo mocno wsparł krajową produkcję po fali ASF dopłatami i kredytami. Ponadto produkcji sprzyjała wysoka cena wieprzowiny, co napędziło inwestycje w profesjonalne hodowle trzody chlewnej.

Wszystko to sprawia, że obecnie import wieprzowiny przez Chiny spada; według USDA w 2022 roku ma być niższy niż w poprzednim o 4,55 proc., czyli o 4,2 mln ton, a chińskie władze podniosły podatek od importowanej wieprzowiny z 8 do 12 proc., zniechęcając do zakupów.

USDA zwrócił także uwagę na pogłowie macior w Chinach, które w 2021 roku wzrosło do 38,5 mln sztuk wobec 31 mln ton w 2020 roku, co oznacza wzrost o 24,2 proc.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.