fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRynek pszenicy: Coraz gorsze wieści z Argentyny

Rynek pszenicy: Coraz gorsze wieści z Argentyny

Po raz kolejny zmniejszono szacunkowe zbiory pszenicy w Argentynie w sezonie 2022/23, jak podała Giełda zbożowa Rosario tym razem o 300 tys. ton do całkowitej liczby 11,5 mln ton wobec ponad 22 mln ton w zeszłym sezonie, co jest konsekwencją suszy w tym kraju. 

Analitycy Rosario zwracają uwagę, że główne straty miały miejsce na polach prowincji Cordoba, Buenos Aires i Santa Fe, gdzie w ciągu zaledwie miesiąca szacunki spadły o 300 tys. ton. Przy krajowym zużyciu wynoszącym około 9 mln ton, nadwyżka na eksport została znacznie zmniejszona.

– Mieliśmy średni plon na poziomie 2300 kilogramów z hektara, najniższy odnotowany od 2010 r. – wskazują analitycy. Jednak w regionie Rios plony były lepsze i pomogły w uzyskaniu wyższej ogólnej średniej. Kluczową rolę odegrała temperatura, 15 stopni Celsjusza w okresie dojrzewania przy dużej wilgotności. I to pomimo listopada z niewystarczającą wilgotnością i kolejnymi mrozami, co pozwoliło osiągnąć produkcję 3900 kg z hektara.

Z drugiej strony w regionie Cordoba w porównaniu z 3600 kg na hektar w zeszłym roku, w tym sezonie jest to do 1500 kg, w ślad za skutkami mrozów. Coś podobnego można powiedzieć o prowincji Buenos Aires. W zeszłym roku prowincja Santa Fe miała plony bliskie 3900 kg z hektara, ale obecnie średnia wynosi zaledwie 2200 kg z hektara.

Jednakże w przypadku pozostałych zbóż jest trochę lepiej i szacunki nie zostały bardzo mocno obniżone. Prognozy dotyczące produkcji kukurydzy w bieżącym roku gospodarczym wynoszą 60,6 mln ton, co stanowi niezmienioną liczbę, wyższą od 57 mln ton wyprodukowanych w poprzednim roku.

Produkcja jęczmienia jest prognozowana na 5 mln ton, skorygowana w dół z 5,5 mln i nieco poniżej plonów z poprzedniego roku, które wyniosły 5,2 miliona ton. Zbiory sorgo szacuje się na 3,1 mln ton w porównaniu do 2,8 mln rok wcześniej.

Argentyna ma również wyprodukować 700 tys. ton owsa, czyli tak samo jak w poprzednim sezonie . Zbiory ryżu szacuje się na 800 tys. ton, również niezmienionych w stosunku do poprzedniego roku.

Argentyna jest jednym z najważniejszych światowych eksporterów zbóż i nasion oleistych, odgrywając ważną rolę w wyżywieniu populacji na całym świecie. Kraj Ameryki Południowej jest również dużym graczem na światowym rynku biopaliw.

Natomiast całkowity eksport zbóż Argentyny w latach 2022-23 szacuje się na 57,2 mln ton, skorygowany w dół z 57,9 mln i z 67,9 mln ton rok wcześniej.

Zobacz także:

Dlaczego koszty “wyżywienia świata” spadają na rolników? O ogromnych zyskach północnoamerykańskich firm nawozowych

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.