fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówDlaczego koszty "wyżywienia świata" spadają na rolników? O ogromnych zyskach północnoamerykańskich firm...

Dlaczego koszty “wyżywienia świata” spadają na rolników? O ogromnych zyskach północnoamerykańskich firm nawozowych

Ostatnie dwa lata na rynku nawozów były wręcz szalone; niespotykane wcześniej wzrosty cen przez sankcje, a następnie przez wojnę za naszą wschodnią granicą. Paradoksalnie jednak wiele firm nawozowych zanotowało również niespotykane dotąd zyski.

W kontekście wojny na Ukrainie bardzo wiele mówi się o odpowiedzialności za “wyżywienie planety”. Często te wzniosłe hasła kierowane są do rolników jako odpowiedzialnych za tę kwestię, jednak chyba nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rolnictwo to sieć naczyń połączonych, a w dobie zagrożenia niedoborami żywności, kiedy rolnicy ograniczają stosowanie nawozów, bo mówiąc kolokwialnie interes im się przestaje spinać, wielu producentów nawozów zwiększyło zyski w 2023 roku, czasem wielokrotnie.

Rekordowe ceny nawozów tłumaczone są ciągle tym samym; sankcjami na Białoruś, jednego z najważniejszych eksporterów potażu na świecie, zakłóceniami w łańcuchach dostaw spowodowanymi przez Covid czy w końcu rekordowymi cenami energii, przede wszystkim gazu z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To wszystko prawda, jednak czy pełna?

Jak podaje Ag & Water Desk za DTN, amerykański Mosaic zarobił przez pierwsze 9 miesięcy 2022 roku 842 mln USD netto, co oznacza wzrost o 217 proc. r/r. Koncern CF Industries zarobił z kolei w tym czasie 2,49 miliarda USD, 1075 proc. (!) więcej r/r., a rzecznik prasowy tej firmy zapytany o wysokie ceny nawozów nawet słowem nie wspomina o marżach… Rekordowe zyski wykazała także kanadyjska firma Nutrien koncentrująca się na produkcji nawozów potasowych.

Coraz częściej pojawiają się więc w USA głosy o konieczności przeprowadzenia wśród firm nawozowych kontroli antymonopolowych.

– Obwiniali wysokie ceny gazu ziemnego. Obwiniali huragany w Luizjanie i na Florydzie oraz Covid… Prawda jest taka, że osiągają zyski ​​przez praktyki monopolistyczne na rynku – stwierdził cytowany przez DTN Joe Maxwell, prezes Farm Action i były demokratyczny wicegubernator stanu Missouri.

To głównie na barki rolników zwala się koszty produkcji żywności i odpowiedzialność za wyżywienie planety, a w tym czasie wspomniane koncerny osiągają zyski na niespotykaną dotąd skalę…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.