fbpx

Dlaczego koszty “wyżywienia świata” spadają na rolników? O ogromnych zyskach północnoamerykańskich firm nawozowych

Ostatnie dwa lata na rynku nawozów były wręcz szalone; niespotykane wcześniej wzrosty cen przez sankcje, a następnie przez wojnę za naszą wschodnią granicą. Paradoksalnie jednak wiele firm nawozowych zanotowało również niespotykane dotąd zyski.

W kontekście wojny na Ukrainie bardzo wiele mówi się o odpowiedzialności za “wyżywienie planety”. Często te wzniosłe hasła kierowane są do rolników jako odpowiedzialnych za tę kwestię, jednak chyba nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rolnictwo to sieć naczyń połączonych, a w dobie zagrożenia niedoborami żywności, kiedy rolnicy ograniczają stosowanie nawozów, bo mówiąc kolokwialnie interes im się przestaje spinać, wielu producentów nawozów zwiększyło zyski w 2023 roku, czasem wielokrotnie.

Rekordowe ceny nawozów tłumaczone są ciągle tym samym; sankcjami na Białoruś, jednego z najważniejszych eksporterów potażu na świecie, zakłóceniami w łańcuchach dostaw spowodowanymi przez Covid czy w końcu rekordowymi cenami energii, przede wszystkim gazu z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To wszystko prawda, jednak czy pełna?

Jak podaje Ag & Water Desk za DTN, amerykański Mosaic zarobił przez pierwsze 9 miesięcy 2022 roku 842 mln USD netto, co oznacza wzrost o 217 proc. r/r. Koncern CF Industries zarobił z kolei w tym czasie 2,49 miliarda USD, 1075 proc. (!) więcej r/r., a rzecznik prasowy tej firmy zapytany o wysokie ceny nawozów nawet słowem nie wspomina o marżach… Rekordowe zyski wykazała także kanadyjska firma Nutrien koncentrująca się na produkcji nawozów potasowych.

Coraz częściej pojawiają się więc w USA głosy o konieczności przeprowadzenia wśród firm nawozowych kontroli antymonopolowych.

– Obwiniali wysokie ceny gazu ziemnego. Obwiniali huragany w Luizjanie i na Florydzie oraz Covid… Prawda jest taka, że osiągają zyski ​​przez praktyki monopolistyczne na rynku – stwierdził cytowany przez DTN Joe Maxwell, prezes Farm Action i były demokratyczny wicegubernator stanu Missouri.

To głównie na barki rolników zwala się koszty produkcji żywności i odpowiedzialność za wyżywienie planety, a w tym czasie wspomniane koncerny osiągają zyski na niespotykaną dotąd skalę…

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.