fbpx

Rynek mleka. Rosną ceny mleka i koszty produkcji

Hodowcy krów mlecznych z pozoru nie powinni mieć powodów do narzekań. Ceny oferowane im za mleko od dłuższego czasu są stabilne i co więcej na wysokim poziomie, co jest odzwierciedleniem sytuacji na rynku międzynarodowym.  Mleczarnie  za dostarczone mleko średnio płaca im około 1 ,55 złotych za litr. W niektórych rejonach kraju nawet 1,75 zł/l.

Niestety rosnące koszty produkcji powodują  frustracje również i wśród hodowców krów mlecznych. Dziś, jak sami twierdzą, bardziej opłaca się siedzieć w domu i patrzyć jak rośnie zboże niż hodować krowy. Szczególnie, że do pracy w oborze coraz częściej brakuje chętnych. Jeśli koszty produkcji, a szczególnie paszy i nawozów będą rosły w tak szybkim tempie, hodowla stanie się po prostu nieopłacalna.

Eksperci Komisji Europejskiej przewidują, że  skup mleka w UE wzrośnie o 0,3 proc. w 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Oczekuje się, że pogłowie bydła mlecznego spadnie o 0,9 proc.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.