fbpx

Średnie ceny podstawowych produktów rolnych spadły w ciągu roku o 17,7%. Co taniało najbardziej?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w ujęciu rocznym o 17,7%. Największe spadki dotyczą cen zbóż.

Jak informuje GUS, średnia cena pszenicy w skupie w październiku (89,89 zł/dt) spadła w stosunku do ceny z analogicznego okresu ubiegłego roku o 42%. Cena skupu żyta na poziomie 68,3 zł/dt była niższa o 48,9%. Wołowina (10,14 zł/kg w skupie) staniała r/r o 6,7%, zaś drób rzeźny (5,52 zł/kg) o 15,1%. Sporo tańsze jest mleko; średnia cena 1,956 zł/l to o 24,9% mniej r/r, jednak cena mleka w skali miesiąca wzrosła o 3,8%.

Do niewielkiej grupy produktów, których cena w ujęciu rocznym wzrosła należą: ziemniaki (66,26 zł/dt, +17,2%) i żywiec wieprzowy (7,97 zł/kg, +7,2%).

Marnym pocieszeniem jest fakt niewielkiej dynamiki spadków; w stosunku do września ceny podstawowych produktów rolnych spadły o 0,3%. Najgorszy pod tym względem był początek roku, kiedy to w styczniu ceny spadły o 6,7% w skali miesiąca.

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner