fbpx

Ceny produktów rolnych spadły. Nie opłaca się pszenica, rzepak, kukurydza. Na plusie burak i soja

GUS podał najnowsze dane cen produktów rolnych. W przypadku zbóż spadki rok do roku oscylują w granicach 40 proc. Kalkulacja opłacalności produkcji Wielkopolskiej Izby Rolniczej nie pozostawia złudzeń. Nie opłaca się pszenica, rzepak, kukurydza, jęczmień jary.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu 2023 r. Spadki mamy względem miesiąca poprzedniego o 2 proc. oraz r/r w analogicznym okresie o 11,8 proc., wynika z publikowanych co miesiąc danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Samasz loteria - baner

Ceny produktów rolnych (bez VAT) w lipcu 2023 r. w skupie wg danych GUS:

  • pszenica 93,13 zł/.dt – ponad 40 proc. r/r.
  • żyto 68,20 zł/dt  – spadek o 47 proc. r/r.
  • jęczmień 78,52 zł/dt – spadek o 37 proc. r/r.
  • pszenżyto 80,04 zł/dt – spadek o ponad 40 proc. r/r.
  • owies 80,73 zł/dt – spadek niemal o 27 proc.. r/r.
  • kukurydza 87,06 – spadek o 36 proc. r/r.
  • ziemniaki 132,24 zł/dt – wzrost o 60,3 proc. r/r
  • żywiec wołowy w skupie 9,75 zł/kg – spadek o 9,3 proc. r/r
  • żywiec wieprzowy 9,33 zł/kg – wzrost 29,5 proc. r/r.
  • drób 5,88 zł/kg – spadek o 10,9 proc. r/r.
  • mleko 188,67/hl – spadek o 19,3 proc r/r.

 

Kalkulacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) dotycząca opłacalności produkcji najważniejszych płodów nie pozostawia złudzeń. W większości koszty produkcji zjadają przychód, w efekcie wynik gospodarstwa mamy na minusie. Nie opłaca się pszenica ozima przy plonie 6 t/ha, rzepak ozimy przy plonie 3,5 t/ha, jęczmień jary przy plonie 5 t/ha, kukurydza na ziarno (8 t/ha) i kiszonkę (55 t/ha).

Dodatni wynik wskazuje burak cukrowy z plonem 6 t/ha (dochód ok. 3800 zł/ha) i soja z plonem 2,5 t/ha (dochód ok. 3500 zł/ha).

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

5 KOMENTARZE

  1. Pszenica nie spadła jak piszą niektórzy tylko wruciła do normalnej ceny z przed napaści RUs na UKr I nawet jest wyższa bo już sami nie wiedzieli ile mają brać ( 2400) za tonę chcieli tylko dlaczego jajko nie kosztowało 10 zł przy tak drogiej paszy , wraca wszystko do normy i tak trzymać.

    • 1.”nie wiedzieli ile brać” to nie rolnicy decydują o cenach zbóż, rolnik zbiera i bierze ile skup zapłaci.
      2. Przypominam, że ta pszeniczka rosła na nawozach za 4-5 tys. pln i paliwku po 7.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.