Eksperci PKO BP: Cena mleka może w tym roku wzrosnąć nawet o 21 proc.

mleko nabiał
fot. K. Drozd

Rynek mleka w Polsce  ma się dobrze. Mniejsza produkcja w krajach poza Polską i rosnące ceny produktów mleczarskich mają odzwierciedlenie we wzrostach cen mleka na rynku krajowym. Według GUS przeciętna cena skupu mleka w Polsce w lutym wyniosła 184,21 zł/hl i była wyższa o 23,5 proc. rok do roku.

Według ekspertów Banku PKO BP sytuacja finansowa  sektora mleczarskiego jest relatywnie dobra, co sprzyja  oferowaniu wyższych stawek dostawcom surowca.

– Oczekujemy, że przeciętna cena skupu mleka w 2022 wzrośnie o 16-21 proc. r/r. Jest to wyższy wzrost niż oczekiwany przez nas w pod koniec 2021 (+7-12 proc. r/r). Wojna  na Ukrainie podbije podwyżki cen większości produktów mleczarskich, co znajdzie odzwierciedlenie również w cenach surowca – mówi Mariusz Dziwulski z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.

W ocenie bankowych analityków wysokie ceny olejów i ograniczona ich dostępność (m.in. olej słonecznikowy) będą sprzyjać dalszym wzrostom cen margaryny i tym samym masła.

– Wysoka presja kosztowa może ograniczająco wpływać na światową produkcję mleka w najbliższych miesiącach, choć w Polsce scenariusz spadku dostaw jest mniej prawdopodobny. Jednocześnie utrzymywać się może wysoki popyt na produkty mleczarskie na rynku UE, czemu sprzyja wygasanie pandemii COVID-19 – podsumowuje Dziwulski.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj