Rynek mleka w Polsce ma się dobrze. Mniejsza produkcja w krajach poza Polską i rosnące ceny produktów mleczarskich mają odzwierciedlenie we wzrostach cen mleka na rynku krajowym. Według GUS przeciętna cena skupu mleka w Polsce w lutym wyniosła 184,21 zł/hl i była wyższa o 23,5 proc. rok do roku.
Według ekspertów Banku PKO BP sytuacja finansowa sektora mleczarskiego jest relatywnie dobra, co sprzyja oferowaniu wyższych stawek dostawcom surowca.
– Oczekujemy, że przeciętna cena skupu mleka w 2022 wzrośnie o 16-21 proc. r/r. Jest to wyższy wzrost niż oczekiwany przez nas w pod koniec 2021 (+7-12 proc. r/r). Wojna na Ukrainie podbije podwyżki cen większości produktów mleczarskich, co znajdzie odzwierciedlenie również w cenach surowca – mówi Mariusz Dziwulski z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.
W ocenie bankowych analityków wysokie ceny olejów i ograniczona ich dostępność (m.in. olej słonecznikowy) będą sprzyjać dalszym wzrostom cen margaryny i tym samym masła.
– Wysoka presja kosztowa może ograniczająco wpływać na światową produkcję mleka w najbliższych miesiącach, choć w Polsce scenariusz spadku dostaw jest mniej prawdopodobny. Jednocześnie utrzymywać się może wysoki popyt na produkty mleczarskie na rynku UE, czemu sprzyja wygasanie pandemii COVID-19 – podsumowuje Dziwulski.