fbpx
Strona głównaCenyEksperci PKO BP: Cena mleka może w tym roku wzrosnąć nawet o...

Eksperci PKO BP: Cena mleka może w tym roku wzrosnąć nawet o 21 proc.

Rynek mleka w Polsce  ma się dobrze. Mniejsza produkcja w krajach poza Polską i rosnące ceny produktów mleczarskich mają odzwierciedlenie we wzrostach cen mleka na rynku krajowym. Według GUS przeciętna cena skupu mleka w Polsce w lutym wyniosła 184,21 zł/hl i była wyższa o 23,5 proc. rok do roku.

Według ekspertów Banku PKO BP sytuacja finansowa  sektora mleczarskiego jest relatywnie dobra, co sprzyja  oferowaniu wyższych stawek dostawcom surowca.

– Oczekujemy, że przeciętna cena skupu mleka w 2022 wzrośnie o 16-21 proc. r/r. Jest to wyższy wzrost niż oczekiwany przez nas w pod koniec 2021 (+7-12 proc. r/r). Wojna  na Ukrainie podbije podwyżki cen większości produktów mleczarskich, co znajdzie odzwierciedlenie również w cenach surowca – mówi Mariusz Dziwulski z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP.

W ocenie bankowych analityków wysokie ceny olejów i ograniczona ich dostępność (m.in. olej słonecznikowy) będą sprzyjać dalszym wzrostom cen margaryny i tym samym masła.

– Wysoka presja kosztowa może ograniczająco wpływać na światową produkcję mleka w najbliższych miesiącach, choć w Polsce scenariusz spadku dostaw jest mniej prawdopodobny. Jednocześnie utrzymywać się może wysoki popyt na produkty mleczarskie na rynku UE, czemu sprzyja wygasanie pandemii COVID-19 – podsumowuje Dziwulski.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.