fbpx

Rolnicy nie zgadzają się na zmiany w odrolnieniu gruntów. Mogą one doprowadzić do ich odrolnienia bez potrzeby

Izby rolnicze są przeciwne zaproponowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmianom w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dotyczą one przede wszystkim zwolnień z opłat gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej na terenach leżących w granicach administracyjnych miast, aby pobudzić inwestycje.

– Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych jest przeciwny takim zmianom z uwagi na fakt, że grunty na obszarach wiejskich staną się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Opłaty za zmianę przeznaczenia gruntu na obszarach miejskich zostaną zniesione, tymczasem na obszarach wiejskich pozostaną, jak dotychczas. Takie rozwiązanie może doprowadzić do odrolnienia gruntów bez rzeczywistej potrzeby. Należy uwzględnić fakt, że w granicach miast i miasteczek znajdują się często tereny o wysokiej wartości rolniczej i przyrodniczej, które powinny być użytkowane rolniczo, natomiast na terenach wiejskich jest wiele gruntów niskiej klasy bonitacyjnej, które bez szkody dla środowiska przyrodniczego można przeznaczyć pod inwestycje – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR

Samasz loteria - baner

Według samorządu rolniczego zwolnienie z opłat za odrolnienie zmniejszy również wpływy na Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych, z których są finansowane drogi lokalne, zabezpieczenia przeciwpowodziowe itp.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.