fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychRegularny spadek cen rzepaku przed żniwami. Możemy spodziewać się kolejnych spadków w...

Regularny spadek cen rzepaku przed żniwami. Możemy spodziewać się kolejnych spadków w kraju

Wczoraj znów bardzo mocno spadła cena rzepaku nie tylko na paryskiej giełdzie Matif, ale także za oceanem. W kontraktach na sierpień rzepak w Paryżu staniał o 3,52 proc., co oznacza spadek o 27 euro za tonę (739,25 EUR/t).

Na giełdzie w Winnipeg cena canoli spadła jeszcze bardziej, bo aż o 3,75 proc. do 962,8 dolarów kanadyjskich za tonę. Gdybyśmy przeliczyli te wartości na złotówki, w Paryżu otrzymalibyśmy 3437,51 zł/t, zaś za oceanem 3273,52 zł (kursy z 20.06.2022 r.).

Cena rzepaku spada niemal nieustannie mniej więcej od połowy maja tego roku. Jeszcze 16 maja na giełdzie Matif jego cena sięgała ponad 844 EUR/t, widzimy więc spadek o ponad 100 EUR/t w przeciągu niewiele ponad miesiąca. Kolejne spadki na rynkach światowych odbiją się zapewne na wycenach kontraktów na ziarno z nowych zbiorów w kraju, które jeszcze w zeszłym tygodniu wynosiły od 3400 zł do 3541 zł/t. W tym tygodniu na pewno będą niższe.

Niewiele za to zmieniły się notowania zbóż; cena pszenicy spadła wczoraj o 0,83 proc. do 388,25 EUR/t, zaś kukurydzy o 0,67 proc. do 334,75 EUR/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.