fbpx

Problemy polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Towarzystwo Ekonomistów Polskich  organizują 3 listopada seminarium inaugurujące nowy projekt badawczy pt. „Problemy polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej”.

Projekt badawczy pt. „Problemy polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej” ma na celu przeprowadzenie szczegółowej analizy w obszarze związanym z pożądanym kształtem polskiej polityki rolnej w odniesieniu do projektu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020. Analiza obejmie również efektywność dotychczasowych instrumentów wspierania przemian strukturalnych w polskim rolnictwie.

W ramach projektu analizie zostaną poddane ściśle ze sobą powiązane zagadnienia, dotyczące zarówno polskiej, jak też europejskiej polityki rolnej, w tym m.in. rynek ziemi rolniczej, struktury produkcyjne polskiego rolnictwa (problematyka makroekonomiczna, środowiskowa i społeczna oraz kwestie dochodowe), handel zagraniczny artykułami rolno-żywnościowymi oraz Wspólna Polityka Rolna w latach 2013 – 2020 i po roku 2020. Wnioski z przeprowadzonych badań zostaną opublikowane w formie ekspertyzy, której wydanie planowane jest na II kwartał 2018 rok.

– Projekt badawczy, który realizujemy wspólnie z Towarzystwem Ekonomistów Polskich, będzie obejmował analizę najważniejszych zagadnień związanych z istniejącą strukturą produkcyjną gospodarstw rolnych. Jego celem jest również poszukiwanie możliwości przyspieszenia zmian w tym obszarze, uwzględniając przy tym istniejące ograniczenia o charakterze społecznym. W projekt zostali zaangażowani przedstawiciele polskiego środowiska naukowego zajmujący się m.in. dziedzinami ekonomii, ekonomiki rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz socjologii, co przełoży się na dokładne i wszechstronne zbadanie zagadnień związanych z aktualną sytuacją produkcji rolnej w Polsce – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Wyniki każdego z etapów projektu badawczego zostaną przedstawione podczas cyklu seminariów naukowych z udziałem autorów poszczególnych części przygotowywanej ekspertyzy. Pierwsze z nich odbędzie się 3 listopada i będzie obejmowało dwie części prowadzonego badania: „Uwagi o polskim handlu zagranicznym artykułami rolno – spożywczymi”, które przedstawi dr Janusz Rowiński oraz „Struktura agrarna w Polsce w kontekście realizacji zasady zrównoważonego rozwoju”, autorstwa doc. dra hab. Arkadiusza Sadowskiego.

Seminarium odbędzie się 3 listopada (piątek) w godzinach 11:30-14:00 w sali 152 w gmachu głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy Al. Niepodległości 162. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Źródło: EFRWP

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.