fbpx
Strona głównaPolecamyPrace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt w toku

Prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt w toku

Nowy projekt ustawy uwzględni częściowo poprawki Senatu i ujednolici przepisy w związku z tworzeniem Inspekcji Ochrony Zwierząt – poinformował dzisiaj Polską Agencję Prasową minister Grzegorz Puda.

Minister stwierdził, że podczas procedowania “piątki dla zwierząt” brano pod uwagę interes rolników i przedsiębiorców, uregulowania prawne krajowe i zagraniczne oraz wolność religijną. Przypomniał, że Polska notyfikowała w 2012 r zakaz uboju rytualnego, trzeba więc dostosować prawo krajowe do unijnego.

Minister twierdzi, że w związku z “Zielonym ładem” pojawiły się nowe szanse na rozwój polskiego rolnictwa ze względu na dopłaty za działalność o charakterze przyjaznym środowisku, w tym dobrostan zwierząt, na który składa się sposób uboju.

– Ostatecznie polskiemu rolnikowi może bardziej opłacać się produkcja mięsa z ubojem tradycyjnym. Bez ustawy nie będziemy mogli rozdysponować środków tym rolnikom, którzy mimo spełnienia warunków dobrostanu zwierząt nie byli w stanie wykazać, że ubój został przeprowadzony w sposób zachowujący najwyższe standardy – tłumaczy Puda.

Nas martwi nieco fakt, że innego zdania są rolnicy i organizacje branżowe.

Minister odniósł się także do rolniczych protestów organizowanych przede wszystkim przez Agrounię.

– Ja bym zachęcał, żeby rozmawiać merytorycznie, a ulica do takich rozmów nie jest najlepszym miejscem – stwierdził.

Szkoda tylko, że przed procedowaniem ustawy do merytorycznych ani żadnych innych rozmów nikt rolników nie zaprosił.

 

2 KOMENTARZE

  1. Ustawa dla dobra rolników? ???? ???? Oddawaj dziadu samochód w takim razie. Też chcę dla ciebie dobrze, jeżdżąc rowerem będziesz zdrowszy a i środowisko skorzysta????

  2. Posskie prawo juz jest dostosowane do prawa unijnego w tym zakresie. Art 4 ust 4 rozprządzenia WE 1099/2009 zezwala na dokonwanie uboju wg obrządków religijnych w rzeźni. Gdyby pismo informacyjne polskiego wiceministra resortu rolnictwa z 27 grudnia 2012 r miało moc prawną i skutkowało wprowadzeniem zakazu uboju bez ogłuszania w Polsce to orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2014 r niczego by nie zmieniło i mielibyś zakaz, a nie mamy. A jednak zmieniło i ubój na cele religijne jest zgodny z prawem UE. Dobrze gdybyśmy znali rzeczywiste powody, bo ten się nie broni.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.