Prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt w toku

Nowy projekt ustawy uwzględni częściowo poprawki Senatu i ujednolici przepisy w związku z tworzeniem Inspekcji Ochrony Zwierząt – poinformował dzisiaj Polską Agencję Prasową minister Grzegorz Puda.

Minister stwierdził, że podczas procedowania “piątki dla zwierząt” brano pod uwagę interes rolników i przedsiębiorców, uregulowania prawne krajowe i zagraniczne oraz wolność religijną. Przypomniał, że Polska notyfikowała w 2012 r zakaz uboju rytualnego, trzeba więc dostosować prawo krajowe do unijnego.

Minister twierdzi, że w związku z “Zielonym ładem” pojawiły się nowe szanse na rozwój polskiego rolnictwa ze względu na dopłaty za działalność o charakterze przyjaznym środowisku, w tym dobrostan zwierząt, na który składa się sposób uboju.

– Ostatecznie polskiemu rolnikowi może bardziej opłacać się produkcja mięsa z ubojem tradycyjnym. Bez ustawy nie będziemy mogli rozdysponować środków tym rolnikom, którzy mimo spełnienia warunków dobrostanu zwierząt nie byli w stanie wykazać, że ubój został przeprowadzony w sposób zachowujący najwyższe standardy – tłumaczy Puda.

Nas martwi nieco fakt, że innego zdania są rolnicy i organizacje branżowe.

Minister odniósł się także do rolniczych protestów organizowanych przede wszystkim przez Agrounię.

– Ja bym zachęcał, żeby rozmawiać merytorycznie, a ulica do takich rozmów nie jest najlepszym miejscem – stwierdził.

Szkoda tylko, że przed procedowaniem ustawy do merytorycznych ani żadnych innych rozmów nikt rolników nie zaprosił.

 

2 KOMENTARZE

  1. Ustawa dla dobra rolników? 😂 😂 Oddawaj dziadu samochód w takim razie. Też chcę dla ciebie dobrze, jeżdżąc rowerem będziesz zdrowszy a i środowisko skorzysta🌴

  2. Posskie prawo juz jest dostosowane do prawa unijnego w tym zakresie. Art 4 ust 4 rozprządzenia WE 1099/2009 zezwala na dokonwanie uboju wg obrządków religijnych w rzeźni. Gdyby pismo informacyjne polskiego wiceministra resortu rolnictwa z 27 grudnia 2012 r miało moc prawną i skutkowało wprowadzeniem zakazu uboju bez ogłuszania w Polsce to orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2014 r niczego by nie zmieniło i mielibyś zakaz, a nie mamy. A jednak zmieniło i ubój na cele religijne jest zgodny z prawem UE. Dobrze gdybyśmy znali rzeczywiste powody, bo ten się nie broni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności