fbpx
Strona głównaWiadomościPolski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zatwierdzony

Polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zatwierdzony

Komisja Europejska zatwierdziła dziś pierwszy pakiet planów strategicznych WPR dla siedmiu krajów: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Polski, Portugalii i Hiszpanii.

– Jest to ważny krok w kierunku wdrożenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) 1 stycznia 2023 r. Nowa WPRma na celu kształtowanie przejścia do zrównoważonego, odpornego i nowoczesnego europejskiego sektora rolnego. W ramach zreformowanej polityki fundusze będą bardziej sprawiedliwie rozdzielane między małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a także młodych rolników. Ponadto rolnicy otrzymają wsparcie w podejmowaniu nowych innowacji, od rolnictwa precyzyjnego po agroekologiczne metody produkcji. Wspierając konkretne działania w tych i innych obszarach, nowa WPR może być kamieniem węgielnym dla bezpieczeństwa żywnościowego i społeczności rolniczych w Unii Europejskiej – poinformowała w komunikacie prasowym Komisja Europejska.

– Jesteśmy teraz o krok bliżej do wdrożenia nowej WPR na następne pięć lat. Ten krok ma miejsce w kluczowym momencie, kiedy znaczenie zapewnienia solidnego wsparcia dla naszego sektora rolnego stało się całkowicie jasne. Rolnicy stoją w obliczu trudnego środowiska, naznaczonego gwałtownym wzrostem kosztów produkcji z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także niedawnej letniej suszy. Rolnictwo to biznes długoterminowy, a europejscy rolnicy muszą mieć jasne ramy prawne i finansowe na przyszłość. Nowa WPR pomoże nam wspierać stabilne źródła utrzymania rolnictwa i długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez wspieranie inteligentnego, konkurencyjnego, odpornego i zróżnicowanego sektora rolnego. Pochwalam ciężką pracę państw członkowskich nad sfinalizowaniem ich planów i wsparciem ich sektorów rolnych – stwierdził komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2023-2027 będzie kosztowało łącznie 270 miliardów euro. Zatwierdzone dziś plany obejmują budżet na poziomie 120 miliardów euro.

Źródło: Komisja Europejska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.