fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychPolska trzecim eksporterem pszenicy poza kraje Unii Europejskiej. Jest blisko historycznego rekordu

Polska trzecim eksporterem pszenicy poza kraje Unii Europejskiej. Jest blisko historycznego rekordu

Tak wynika z danych opublikowanych przez e-WGT. Co więcej, Polska znajduje się tuż za podium wśród unijnych eksporterów zbóż poza wspólnotę w ogóle z wynikiem 3,34 mln ton do 30 maja, a więc 2,2% więcej w stosunku do ubiegłego sezonu.

Od 1 lipca 2020 do 30 maja br. poza kraje UE wyeksportowano z Polski 3,05 mln ton pszenicy, co oznacza, że stanowi ona aż 91% eksportu naszych zbóż. Mocno wzrósł nasz eksport w ostatnim tygodniu maja, osiągając poziom 60,52 tys. ton, chociaż najwyższy poziom osiągnięto w połowie marca (ponad 213 tys. ton w jednym tygodniu).

Jak informuje serwis e-WGT, Polska może ustanowić historyczny rekord eksportu zbóż poza UE, bowiem do dotychczasowego na miesiąc przed końcem sezonu brakuje jedynie 170 tys. ton.

Jeśli chodzi o pszenicę miękką, Polska ( 12,5% udziału) w eksporcie ustępuje tylko Francji (29,3% udziału) i Niemcom (14% udziału). Zaraz za podium są m.in. Litwa, Rumunia i Łotwa.

Źródło: e-WGT

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.