fbpx

Po żniwach czas na wapno – 4 wskazówki letniego wapnowania

Okres po żniwach to dobry moment na wapnowanie. Sprawdź, dlaczego powinniśmy podać wapno latem, jakie dawki nawozów wapniowych stosować, kiedy wysiać wapno

Dlaczego wapno latem, na słomę

Latem, gdy jest ciepło, w glebie szybko przebiegają procesy neutralizacji kwasów powstających w procesie fermentacji cukrów rozpadającej się słomy. Są one naturalnymi produktami hydrolizy składników słomy i wokół niej się gromadzą, są też fitotoksyczne dla kiełkujących młodych zasiewów. Dopiero po upływie ok. 1,5 miesiąca pojawiają się substancje stymulujące wzrost roślin. Dlatego, krótko po zbiorze ozimin dobrze jest podać wapń. Wapń ogranicza bowiem nagromadzanie substancji fitotoksycznych, pochodzących z mikrobiologicznego rozkładu słomy w glebie.

Wapń zwiększa ilość dostępnego fosforu dla roślin. Jeśli stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego wapniem jest niski, gleba jest zakwaszona to roślina nie może zaopatrzyć się w dostateczne ilości fosforu i nie jest też w stanie pobrać wystarczających ilości potasu. Na glebach kwaśnych, które przeważają w naszym kraju, aktywność mikroorganizmów glebowych jest mniejsza, za to dobrze rozwijają się grzyby. Dlatego pozytywny wpływ przyorywania słomy razem z wapnem widzimy właśnie na glebach kwaśnych, łatwo zaskorupiających się.

Ponadto na glebach lekkich i kwaśnych już za chwilę stosować będziemy nawozy azotowe, które dodatkowo przyczyniają się do okresowego wzrostu zakwaszania podłoża, co jest szczególnie niedogodne dla upraw prowadzonych na glebach kwaśnych. Dlatego podanie wapnia właśnie krótko po żniwach jest uzasadnione. Aplikując nawóz wapniowy na słomę zabezpiecza się w pewnym stopniu zasobność tego składnika dla kolejnej rośliny.

Jaki nawóz wapniowy

Sięgając po wapno, najlepiej aplikować nawozy w formie węglanowej, które stopniowo podnoszą odczyn gleby, zwłaszcza na glebach lekkich i piaszczystych. Wapno tlenkowe podać można na gleby ciężkie, gliniaste. Na glebach kwaśnych na słomę stosuje się 0,5-1 t CaO/ha. Do neutralizacji zakwaszenia wywołanego przez 1 kg azotu amonowego (NH4+) potrzeba ok. 2 kg CaO.

Dawka wapnia – od czego zależy

Dawkę wapna dopasowujemy do nawozu azotowego – tego którego użyjemy w rozpoczynającym się sezonie. Proporcje przedstawiają się następująco

  • na 100 kg mocznika podajemy 190 kg wapna węglanowego (50 proc.),
  • na 100 kg siarczanu amonu podajemy 170 kg wapna,
  • na 100 kg RSM (28 proc.) podajemy 85 kg wapna,
  • na 100 kg saletry podajemy 70 kg wapna.

Wysiew nawozu wapniowego

Glebę, nawóz ze słomą musimy wymieszać (na głębokość ok. 6 cm.) Wierzchnia warstwa gleby 2-3 cm musi być wolna od nawozu wapniowego, w przeciwnym wypadku wystąpią problemy ze wschodami roślin.

Wysiewając wapno musimy uwzględnić reakcję nawozów wapniowych z innymi nawozami, których użyjemy. Zbyt krótki odstęp czasu pomiędzy ich wysiewem doprowadzi do strat składników pokarmowych, a tego chcemy uniknąć. Dlatego, nie wysiewamy nawozów amonowych i fosforowych bezpośrednio przed i po wapnowaniu. Przerwa między zabiegami powinna wynosić, co najmniej 4-6 tygodni.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.