fbpx

Najważniejsze punkty prawidłowego wapnowania gleb

Wapnowanie powinno być traktowane jako zabieg dla rotacji zmianowania, a nie jako zabieg wykonywany pod poszczególne gatunki roślin uprawnych. Podpowiadamy, jak prawidłowo wapnować glebę.

Wapnowanie melioracyjne czy zachowawcze? Pierwsze wapnowanie, będące wapnowaniem melioracyjnym, polega na zastosowaniu stosunkowo wysokich dawek nawozów wapniowych. W efekcie tego zabiegu dochodzi do znacznych zmian właściwości chemicznych gleby (zmiana odczynu o co najmniej jednostkę pH).

Kolejny zabieg wapnowania, czyli wapnowanie zachowawcze, stosowany jest już przy wyższym wyjściowym pH gleby. Wapnowanie takie powinno być przeprowadzone z wykorzystaniem niższych dawek nawozów do odkwaszania gleb, zaś jego zasadniczym celem jest utrzymywanie pH gleby na poziomie optymalnych dla uprawianych roślin.

Przy wyborze nawozów do odkwaszenia gleb należy uwzględnić ich szybkość działania, a tym samym możliwość ich zastosowania na gleby o różnej kategorii agronomicznej. Nawozy wapniowe tlenkowe i wodorotlenkowe, czyli nawozy szybko działające, można aplikować na glebach ciężkich, silnie zbuforowanych. Nawozy typu tlenkowego, ze względu na swoje właściwości żrące, nie powinny być stosowane bezpośrednio przed siewem roślin oraz do wapnowania pogłównego.

Nawozy węglanowe będące nawozami wolno działającymi zalecane są do wapnowania gleb lekkich. Spośród nawozów do odkwaszania gleb najmniejszą rozpuszczalnością, a tym samym najwolniejszym działaniem, charakteryzuje się wapno krzemianowe, zawierające w swoim składzie krzemiany wapnia i magnezu.

  • Nawóz do odkwaszania należy dobrze wymieszać z glebą, co umożliwia przedostanie się składników nawozowych do środka warstwy ornej.
  • Termin stosowania nawozów do odkwaszania gleb uzależniony jest między innymi od ich dawki.
  • Przy aplikacji dużych ilości nawozów należy je stosować jak najwcześniej przed uprawą roślin i w tym wypadku wymagane jest ich dokładnie wymieszanie z glebą.
  • Nie zaleca się stosowania nawozów do odkwaszania gleb na glebę bardzo wilgotną oraz podczas deszczowej pogody.
  • W przypadku stosowania większych ilości nawozów wapniowych na glebach silnie kwaśnych należy zastosować 3/4 dawki w okresie jesiennym i 1/4 dawki wczesną wiosną. Małe ilości nawozów do odkwaszania gleb można aplikować tuż przed siewem czy sadzeniem roślin, ale tylko w przypadku gatunków roślin, które nie są szczególnie wrażliwe na wahania odczynu.
  • Przed zabiegiem wapnowania, jak również po wapnowaniu gleb, nie zaleca się stosowania mocznika i nawozów azotowych amonowych, jak również superfosfatów i nawozów wieloskładnikowych, zawierających fosforan amonu.
  • Nawozów do odkwaszania gleb nie powinno się stosować po aplikacji obornika i gnojówki. Nie ma natomiast przeciwskazań przy zastosowaniu niewielkich ilości nawozów wapniowych z saletrą sodową, wapniową oraz z solami potasowymi.
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Wapno tlenkowe ,żrące w ogóle nie nadaje się do wapnowania gleb tylko do odkażania stawów lub do dezynfekcji Ścieków. Ale wapno.węglanowo tlenkowe z małym dodatkiem wapna tlenkowego i hydratyzowanego to bardzo dobre wapno do wapnowania gleb

  2. Turcy powinni zrobić porządek na bliskim Wschodzie teraz mają dobry czas nato, przejść przez Izrael swoim wojskiem nikt im nie przeszkodzi

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.