Wapnowanie na różne sposoby. Jaki sposób aplikacji wybrać?

wapno wapnowanie rozrzutnik
Fot. mw

O tym jak ważny jest właściwy odczyn gleby i regularne jej wapnowanie w celu utrzymania właściwego pH nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rodzajom wapna i sposobom ich aplikacji, ponieważ wbrew pozorom tych rodzajów wapna jest kilka i każdy wymaga odrębnego traktowania.

Jednym z najpopularniejszych w kraju rodzajów wapna są wapna nawozowe sypkie, których wilgotność może się wahać od kilkunastu do nawet 40-50 proc. w przypadku wapna kredowego mokrego. Z tego powodu do wysiewu takiego materiału dedykowane są specjalne rozsiewacze wyposażone w przenośnik pasowy napędzany wałkiem WOM lub toczącym się po kole jezdnym kołem ostrogowym, albo hydraulicznie. Niektórzy producenci oferują sterowanie w standardzie Isobus. Maszyny te są jednak na tyle uniwersalne, że mogą dzięki wymiennym tarczom wysiewać zarówno nawóz jak i wapno. Tarcze do wysiewu wapna mają kilka łopatek, a wewnątrz skrzyni znajduje się daszek zapobiegający ubijaniu nawozu. Opcjonalnym wyposażeniem jest plandeka chroniąca nawóz przed jego zmoknięciem oraz system ważenia.

Niemniej skutecznym sposobem na rozsiewania takiego wapna jest wykorzystanie rozrzutnika obornika. Najlepiej, aby były to maszyny z wałkami pionowymi dodatkowo wyposażone w dolne tarcze rozrzucające. Dużą zaletą rozrzutników obornika jest na ogół wysoka wydajność wynikająca ze znacznych ładowności. Niektórzy producenci rozrzutników oferują możliwość dokupienia specjalnego adaptera z tarczami do wysiewu wapna, co jest z pewnością tańszym rozwiązaniem niż zakup rozsiewacza. Jednakże mimo swych zalet (jak np. mniejsza wrażliwość na jakość wapna), rozrzutniki obornika ustępują profesjonalnym rozsiewaczom, w których zastosowano lepiej rozwiązane systemy podawania nawozu. Przy wykorzystaniu tradycyjnych rozrzutników trudno uzyskać dawki mniejsze niż kilkaset kg/ha. Może to być możliwe w maszynach, w których prędkością posuwu przenośnika z uwzględnieniem prędkości jazdy sterują komputery, które mogą funkcjonować w oparciu o mapy aplikacyjne.

Kolejnym, coraz popularniejszym rodzajem wapna jest tzw. wapno granulowane. Może ono być stosowany jesienią, zimą oraz wczesną wiosną jak również w trakcie wegetacji roślin. Podstawowa zaleta granul to ograniczenie pylenia i bardziej równomierny wysiew nawozu na polu w porównaniu do form sypkich. Ponadto nawozy granulowane cechuje ich łatwa przyswajalność , ale wadą jest to, że nie należą one do najtańszych. Niemniej z racji tego, że mogą być rozsiewane klasycznymi rozsiewaczami do nawozów, mają one zastosowanie w mniejszych gospodarstwach lub tam, gdzie będzie ono wysiewane precyzyjnie z użyciem map aplikacyjnych i nawigacji GPS.

Powoli, ale systematycznie na popularności zyskuje również wapno pyliste, czyli tzw. mączka wapienna. Jest to wapno tlenkowe wytwarzane z naturalnie miękkiej skały wapiennej okresu Jury. Następnie jest ono mielone na potężnych młynach kulowych do bardzo drobnej frakcji (do ok. 0,01 mm). Nawóz ten charakteryzuje się bardzo wysoką reaktywnością – przekraczającą 98 proc. i dlatego efekt podwyższenia pH gleby jest widoczny w bardzo krótkim czasie. Jednakże ze względu na znaczne rozdrobnienie i podatność na znoszenie przez wiatr, ten rodzaj wapna nie może być rozsiewany przez klasyczne rozsiewacze tarczowe czy rozrzutniki obornika. W tym celu stosuje się rozsiewacze wyposażone w belkę ślimakową, która wysypuje wapno na całej szerokości nisko nad ziemią. Dodatkowo wzdłuż belki jest montowany fartuch ograniczający znoszenie wapna pyłowego.

Fot. Ł. W.

Dawka wapna jest regulowana przez posuw taśmy, prędkość obrotową hydraulicznie napędzanych ślimaków jak i wielkość otworów w belce, przez które wydostaje się nawóz. Ze względu na pylistą formę wapna, rozsiewacze wyposażone są w podwójną rurę umożliwiającą pneumatyczny załadunek z cysterny, którą jest ono dostarczane od dystrybutora do gospodarstwa. Taka cysterna może być zamówiona na określony termin. W gospodarstwie natomiast jest eliminowana potrzeba przechowywania wapna. Pewnym ograniczeniem w przypadku rozsiewaczy do wapna pylistego jest mniejsza szerokość wysiewu wapna, ograniczona szerokością belki. Najczęściej jest to wielkość rzędu 6–12 m. Jest to wartość rozsiewania, wszakże mniejsza niż oferują klasyczne rozsiewacze, jednakże ten sposób aplikacji pozwala dozować pyliste wapno na całej szerokości maszyny.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj