“Piątka Kaczyńskiego” wraca do sejmu z senackimi poprawkami. Jakimi?

Fot. Marta Marchlewska, Kancelaria Senatu

Wczoraj po burzliwej, kilkugodzinnej  dyskusji senatorowie przyjęli z 36 poprawkami  nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Za przyjęciem ustawy głosowało 76 senatorów, przeciw było 11, a 10 wstrzymało się od głosu.

Najważniejsze z senackich poprawek dotyczą  przede wszystkim wykreślenia z ustawy ograniczenia dotyczącego uboju rytualnego drobiu, vacatio legis dla wygaszania hodowli zwierząt futerkowych do 31 lipca 2023 roku, a dla uboju rytualnego bydła do 31 grudnia 2025 roku.

Według  tej poprawki podmiotom prowadzącym wygaszana działalność będą przysługiwały odszkodowania za poniesione szkody wnikające z dostosowania się do nowych przepisów. Jak się dowiedzieliśmy, wnioski w sprawie rekompensat rozpatrywał będzie minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Senatorowie wprowadzili też do nowelizacji ustawy poprawkę mówiąca o tym, że przedsiębiorcy mogą prowadzić schroniska dla zwierząt, poprawkę poszerzającą katalog celów, do których można wykorzystywać psy o cele obronne oraz wprowadzającą i określającą minimalną wysokość świadczenia dla opiekuna zwierzęcia na tzw. zwierzęcej emeryturze. Ponadto wprowadzająca obowiązek czipowania psów oraz zakaz odbierania przez komorników w ramach spłaty zobowiązań zwierząt domowych.

Natomiast Senat odrzucił zaproponowany przez PSL wniosek o odrzuceniu w całości nowelizacje ustawy o zdrowiu zwierząt.

Teraz ustawa wraca do Sejmu RP, gdzie zapewne odbędzie się kolejna gorąca debata nad zaproponowanymi przez wyższą  izbę naszego Parlamentu poprawkami. Już teraz z wypowiedzi senatorów  wynika, że wprowadzone poprawki podzieliły nie tylko parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości ,ale również Platformy Obywatelskiej i Lewicy.

Posłowie będą zatem debatować, a rolnicy, jak zapowiada lider AgroUnii Michał Kołodziejczak – strajkować.  Tylko, żeby w zarówno na ulicy jak i sejmie główni aktorzy spektaklu ,,Piątka dla zwierząt’’ w ferworze politycznej walki  nie zapomnieli, a tym co najważniejsze…

Według Cycerona mądrość pozbawiona elokwencji nie zdała się państwom na wiele, ale elokwencja pozbawiona mądrości była często wielką przeszkodą, korzyścią zaś nigdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności