fbpx

Nie podpisano żadnego porozumienia. Decyzje należą wyłącznie do rolników

– Chcę jednoznacznie powiedzieć, że wczoraj nie podpisano żadnego porozumienia. Zostały podpisane pewne ustalenia czy uzgodnienia na rozmowę z panem premierem i proszę, bo w przestrzeni publicznej już jest bardzo że tak powiem podkreślane porozumienie. Oświadczam: nie ma porozumienia, jest tylko swoista lista problemów, które mają być rozpatrywane z udziałem pana premiera i strony społecznej – mówił podczas briefingu prasowego na Europejskim Forum Rolniczym Gabriel Janowski.

Baner seminaria uprawowe

– Porozumienie ma to do siebie, że kończy pewien etap sukcesem, natomiast uzgodnienia to jest swoista lista menu, bo idzie się na rozmowy, to trzeba przedstawić “to i to”. Są ustalenia, które w pełni są akceptowalne, ale nie wszystkich. Bo na przykład jeżeli chodzi o Solidarność Rolniczą, ale również inne organizacji bardzo interesuje zielony ład i nie ma akceptacji dla zielonego ładu, nawet z tymi pewnymi już ustępstwami, które Unia i pan premier poczynili – stwierdził Janowski.

Zaapelował także, aby nie używać pojęcia “porozumienie” wobec wczorajszych ustaleń poczynionych w Jasince.

Baner ener

– W moim przekonaniu został zrobiony pierwszy krok do ostatecznego powiedziałbym, przepraszam, to bardzo ładnie brzmi, zwycięstwa, szczególnie strony społecznej jest jeszcze daleko i dlatego zwracam się do tych, którzy przekazują te rozmaite informacje żeby jednoznacznie wykreślili to słowo “porozumienie”. […] Rozpoczynamy twarde negocjacje na wszystkie sprawy, które będą decydować o przyszłości polskiego rolnictwa – stwierdził.

W podobnym tonie wypowiadał się Władysław Serafin.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

– Chciałbym, żeby do społeczeństwa trafił czytelny przekaz, bo już się zaczyna gra dokumentem, że porozumienie, że jeden jest bohater, bo nie podpisał [Gryn i Sobociński, red.], a reszta są zdrajcy […]. Rozpoczęliśmy proces realizacji postulatów rolników i to jest pierwsze uzgodnienie. O samą nazwę, czy jest uzgodnienie, czy porozumienie, spór trwał trzy godziny. O ten jeden wyraz. Więc ja podkreślam tu, że myśmy nie za bardzo chcieli mieć tytuł “porozumienie”, bo porozumienie zamyka pewien etap. Zostały uzgodnienia, na które rząd się zgodził w osobie ministrów. Dalsze postulaty będziemy stopniowo realizować i to jest ważny przekaz do rolników na na dzisiejszych blokadach, że decyzje o tym, jak mają się zachować, należą wyłącznie do rolników i organizatorów protestów, tu mają pełną swobodę i nikt nie będzie z tego powodu ich zmuszał do żadnego działania – stwierdził.

Na samym początku konferencji głos zabrał wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

– To nie była łatwa rozmowa dla żadnej ze stron. Każda ze stron, ci, którzy reprezentowali rząd, ci, którzy reprezentowali stronę społeczną zdawali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka jest przy tworzeniu takiego dokumentu. Bo tutaj mamy najkrócej mówiąc zbiór zobowiązań dwóch stron, a w dużej mierze strony rządowej, do podjęcia określonych działań wczoraj wczoraj ustalonych – stwierdził, po czym zreferował treść porozumienia (którą zamieszczamy poniżej) oraz podkreślił wiodącą rolę premiera w negocjacjach z Komisją Europejską.

Poniżej przedstawiamy treść dokumentu:

Porozumienie zawarte w Jasionce 19 marca 2024, między Czesławem Siekierskim, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michałem Kołodziejczakiem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicielami organizacji i środowisk rolniczych: Błażejem Bieniaszem, Wiesławem Grynem, Maciejem Izowskim, Arturem Koncikiem, Romanem Kondrów, Rafałem Nieżurbida, Tomaszem Obszańskim, Filipem Pawlikiem, Władysławem Serafinem, Andrzejem Sobocińskim

1. Trudna sytuacja w rolnictwie wynika z wielu przyczyn i zaniedbań. Główną przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainie.

2. Strony niniejszego Porozumienia zwracają uwagę na fakt, że jedną z zasadniczych przyczyn destabilizacji europejskiego rynku rolnego była bezwarunkowa zgoda Unii Europejskiej na nielimitowany import produktów rolnych z Ukrainy, poparta jednoznacznym stanowiskiem ówczesnego Rządu RP.

3. Dostrzegając potrzebę wsparcia humanitarnego, gospodarczego i wojskowego Ukrainy, która padła ofiarą rosyjskiej agresji, obie strony wskazują jednocześnie na fakt, że ukraińska produkcja rolna oparta jest na całkowicie odmiennej strukturze gospodarstw i nie podlega takim wymogom, jakie nałożone są na europejskich producentów żywności. Nieuwzględnienie tego faktu przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu ograniczeń dla ukraińskich producentów w dostępie do unijnego rynku, było krótkowzroczne i poza negatywnymi skutkami gospodarczymi, uderza także w relacje polityczne i społeczne między państwami i społeczeństwami.

4. Zarówno Rząd jak i strona społeczna podkreślają potrzebę i wartość relacji gospodarczych z Ukrainą, jednakże muszą one odbywać na takich warunkach aby nie powodowały destabilizacji rynku w UE.

5. W związku z tym, że obie strony uznają za konieczne wypracowanie zasad regulujących handel artykułami rolno-spożywczymi (w tym także ich tranzyt) pomiędzy Polską i Ukrainą:
-utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2023г.

– Minister Rolnictwa zwróci się z wnioskiem do Rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy produktów objętych w/w Rozporządzeniem z Ukrainy przez terytorium Polski z dniem 1 kwietnia 2024 r.

– do dnia wejścia w życie unijnego rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024 r.) zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier.

6. Obie strony zgadzają się, że uregulowanie relacji handlowych z Ukrainą musi przede wszystkim mieć wymiar wspólnotowy i opierać się:
– na ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy w tym przede wszystkim dla zbóż, rzepaku, kukurydzy (i produktów pochodnych dla tych kategorii jak śruty, mąki, kasze, oleje ), cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich (i produktów pochodnych), jabłek i koncentratu jabłkowego. Podstawą tych warunków powinny być ustalone okresy referencyjne

7. Niezależnie od kwestii związanych z uregulowaniem relacji handlowych z Ukrainą, strony niniejszego Porozumienia deklarują gotowość do wypracowania zestawu środków i działań, które złagodzą rolnikom negatywne konsekwencje, zakłócenia rynku rolnego. W tym:
– pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami (do pierwszych 300 ha) opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonaną w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r.
– utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 r.

8. Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.

Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a Przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów. Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugorowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymania okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych (tzw. warunkowości).

Przegląd tych zasad będzie kontynuowany. Jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujących wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych.

Czesław Siekierski-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Michał Kołodziejczak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

1 KOMENTARZ

  1. ZZR KORONA z góry zapowiedział że nie weźmie udziału w farsie w Jasionce. Podpisano m.in. – utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 r. , tyle że już było to obiecane oficjalnie 23 XII przez ministra rolnictwa. Mimo 3 miesięcy nie ma nawet projektu ustawowego (poselskiego czy rządowego). Tyle warte są zapewnienia oficjalne.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.