fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinOprzędziki na polu w strączkowych

Oprzędziki na polu w strączkowych

Na plantacjach grochu, bobiku czy łubinu można zauważyć niewielkie, szaro-brązowe chrząszcze – to oprzędziki. Szkodniki pojawiają się wiosną i jako pierwsze atakują uprawy roślin bobowatych. Największe szkody w roślinach wyrządzają od wschodów do fazy 6 liści.

Dotychczasowa aura pogodowa (sucha i ciepła) stwarzała dogodne warunki do żerowania tych oprzędzików. Postać dorosła chrząszcza osiąga ok. 5-9 mm. Mają krótki, gruby ryjek, a na ich pokrywach widoczne są podłużne, jasno-ciemnie pasy. Zimują w formie dorosłej, a po wyjściu z kryjówek składają jaja, z których następnie wychodzą larwy.

Niebezpieczna jest zarówno forma larwalna, jak i postać dorosła oprzędzików. Larwy żerują na brodawkach korzeniowych powodując gorsze wiązanie azotu, które przekłada się na słabsze kwitnienia, gorszy wzrost, a także zmniejszaną liczbę zawiązanych strąków. Z kolei do charakterystycznych objawów występowania oprzędzików w formie dorosłej zaliczamy liczne ząbki na brzegach blaszek liściowych (wygryzienia od brzegów).

Próg ekonomicznej szkodliwości oprzędzików i zwalczanie

Jeśli stwierdzimy podczas lustracji pola, iż uszkodzenie liści wynosi ponad 10 proc. jest to sygnał do zastosowania insektycydu.

Do zwalczania oprzędzików stosujemy insektycydy zawierające substancję czynną:

  • acetamipryd
  • alfa-cypermetryna
  • deltametryna
  • gamma-cyhalotryna
  • beta-cyflutryna

Istnieje kilka wskazówek, które w przyszłości mogą ograniczyć, bądź zapobiegać pojawieniu się oprzędzika. Zaliczamy do nich m.in. właściwy płodozmian, izolację od innych upraw roślin bobowatych, systematyczną lustrację pola czy stosowanie do siewu zaprawionych nasion.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.