Komisja Europejska zaproponowała 20 maja wyjątkowy środek finansowany przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), aby umożliwić państwom członkowskim wypłatę jednorazowej kwoty ryczałtowej rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym dotkniętym znacznym wzrostem kosztów nakładów.
Według Komisji Europejskiej takie podwyżki cen, zwłaszcza energii, nawozów i pasz zakłócają sektor rolny i społeczności wiejskie, prowadząc do problemów z płynnością finansową rolników i małych przedsiębiorstw wiejskich zajmujących się przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu lub opracowywaniem produktów rolnych. Dlatego wsparcie to rozwiąże zakłócenia na rynku, a tym samym przyczyni się do globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
– Po przyjęciu przez współprawodawców środek ten umożliwi państwom członkowskim podjęcie decyzji o wykorzystaniu dostępnych środków w wysokości do 5 proc. ich budżetu EFRROW na lata 2021–2022 na bezpośrednie wsparcie dochodów dla rolników i MŚP prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa, marketingu lub rozwoju produktów rolnych. Stanowi to potencjalny budżet w wysokości 1,4 miliarda euro w UE. Państwa członkowskie są zobowiązane do ukierunkowania tego wsparcia na beneficjentów najbardziej dotkniętych obecnym kryzysem i zaangażowanych w gospodarkę o obiegu zamkniętym, zarządzanie składnikami odżywczymi, efektywne wykorzystanie zasobów lub metody produkcji przyjazne dla środowiska i klimatu. Wybrani rolnicy i MŚP będą mogli otrzymać odpowiednio do 15 000 euro i 100 000 euro. Płatności należy dokonać do dnia 15 października 2023 r. Aby skorzystać z tej możliwości, państwa członkowskie będą musiały przedłożyć zmianę swojego programu lub programów rozwoju obszarów wiejskich, wprowadzając ten nowy środek – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.