fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeKomisja Europejska: Emerytury rolnicze w Polsce są kosztowne i dają większe przywileje...

Komisja Europejska: Emerytury rolnicze w Polsce są kosztowne i dają większe przywileje niż system powszechny

Wczoraj Rada Unii Europejskiej opublikowała zalecenia w sprawie krajowego programu reform Polski na 2022 r. Poza zaleceniami, w których najważniejsze to ukierunkowany wzrost wydatków budżetowych dla gospodarstw domowych i firm poszkodowanych przez wzrost cen energii oraz pomoc uchodźcom, zwrócono też uwagę na system emerytalny z włączeniem rolniczego systemu ubezpieczeń.

W dokumencie podkreślono, że Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w krajach Unii Europejskiej, co w długiej perspektywie będzie miało niebagatelny wpływ na system emerytalny. Podkreślono, że o ile finansowanie systemu obecnie nie jest zagrożone, to niski wiek przejścia na emeryturę, coraz wyższa średnia długość życia i inne czynniki sprawią, że w przyszłości znacznie spadnie tzw. stopa zastąpienia, czyli relacja między nowo przyznawanym świadczeniem emerytalnym a ostatnim wynagrodzeniem. Będzie to w praktyce oznaczało zagrożenie ubóstwem dla znacznej części emerytów.

Komisja Europejska przewiduje, że do 2070 roku zachowanie świadczeń tylko na dotychczasowym poziomie będzie kosztowało budżet naszego Państwa dodatkowe 6,7 proc. PKB.

– Główne wyzwania w polskim systemie emerytalnym dotyczą niskiego rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę oraz specjalnych systemów emerytalnych (np. dla rolników, służb mundurowych), które są kosztowne i dają członkom większe przywileje niż powszechny system emerytalny – czytamy w dokumencie.

Zobacz także:

Zmiany w zasadach waloryzacji emerytur i rent rolniczych możliwe jeszcze w tym roku

4 KOMENTARZE

  1. A co z tymi którzy za młodu robili na PKB Niemiec Francji Holandii itp. a na stare lata wrócili właśnie na tą rencine do Polski. Wzięli to też pod uwagę? Bo jeśli jest w kraju i pracuje płacąc tu podatki rozwija gospodarstwo to więcej włoży niż z tej renty wyciągnie. A nie ma hektar i robi za granicą tam płacąc do budżetu.

  2. A co się dzieje z pieniędzmi ludzi którzy tej emerytury nie dożywają? Giną w tym kotle zwanym budżetówką. Co do rolniczego systemu emerytalnego- jaka składka, takie świadczenia. Nie ma czego zazdrościć- najniższa emerytura i śmieszne świadczenia chorobowe. Do tego jest to jedna z grup społecznych która w trakcie życia bardzo rzadko korzysta z opieki zdrowotnej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.