fbpx

Komisja Europejska: Emerytury rolnicze w Polsce są kosztowne i dają większe przywileje niż system powszechny

Wczoraj Rada Unii Europejskiej opublikowała zalecenia w sprawie krajowego programu reform Polski na 2022 r. Poza zaleceniami, w których najważniejsze to ukierunkowany wzrost wydatków budżetowych dla gospodarstw domowych i firm poszkodowanych przez wzrost cen energii oraz pomoc uchodźcom, zwrócono też uwagę na system emerytalny z włączeniem rolniczego systemu ubezpieczeń.

W dokumencie podkreślono, że Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w krajach Unii Europejskiej, co w długiej perspektywie będzie miało niebagatelny wpływ na system emerytalny. Podkreślono, że o ile finansowanie systemu obecnie nie jest zagrożone, to niski wiek przejścia na emeryturę, coraz wyższa średnia długość życia i inne czynniki sprawią, że w przyszłości znacznie spadnie tzw. stopa zastąpienia, czyli relacja między nowo przyznawanym świadczeniem emerytalnym a ostatnim wynagrodzeniem. Będzie to w praktyce oznaczało zagrożenie ubóstwem dla znacznej części emerytów.

Komisja Europejska przewiduje, że do 2070 roku zachowanie świadczeń tylko na dotychczasowym poziomie będzie kosztowało budżet naszego Państwa dodatkowe 6,7 proc. PKB.

– Główne wyzwania w polskim systemie emerytalnym dotyczą niskiego rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę oraz specjalnych systemów emerytalnych (np. dla rolników, służb mundurowych), które są kosztowne i dają członkom większe przywileje niż powszechny system emerytalny – czytamy w dokumencie.

Zobacz także:

Zmiany w zasadach waloryzacji emerytur i rent rolniczych możliwe jeszcze w tym roku

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

4 KOMENTARZE

  1. A co z tymi którzy za młodu robili na PKB Niemiec Francji Holandii itp. a na stare lata wrócili właśnie na tą rencine do Polski. Wzięli to też pod uwagę? Bo jeśli jest w kraju i pracuje płacąc tu podatki rozwija gospodarstwo to więcej włoży niż z tej renty wyciągnie. A nie ma hektar i robi za granicą tam płacąc do budżetu.

  2. A co się dzieje z pieniędzmi ludzi którzy tej emerytury nie dożywają? Giną w tym kotle zwanym budżetówką. Co do rolniczego systemu emerytalnego- jaka składka, takie świadczenia. Nie ma czego zazdrościć- najniższa emerytura i śmieszne świadczenia chorobowe. Do tego jest to jedna z grup społecznych która w trakcie życia bardzo rzadko korzysta z opieki zdrowotnej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.