fbpx

O napływie zboża z Ukrainy, rynku nawozów i opłacalności produkcji rolnej. Minister spotkał się z przedstawicielami FBZPR

We środę 11 stycznia minister rolnictwa i rozwoju wsi odbył kolejne, po spotkaniu w dniu 10 stycznia, rozmowy z przedstawicielami rolników. Tym razem minister Kowalczyk rozmawiał z przedstawicielami Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, do której należy 28 związków.

Jak informuje MRiRW w komunikacie prasowym, tematem rozmów były przede wszystkim kwestie dotyczące rynku zbóż, rynku trzody chlewnej, rynku nawozów, opłacalności produkcji rolnej oraz odnawialnych źródeł energii.

Samasz loteria - baner

Ponieważ jednym z najbardziej palących problemów polskich rolników jest napływ zboża z Ukrainy, minister Kowalczyk poinformował, że do Polski nie wpływa już tzw. zboże techniczne, a całe zboże z Ukrainy jest poddawane kontroli przez odpowiednie służby. Kontrole dotyczą również obecność pozostałości pestycydów. Po licznych kontrolach krzyżowych kilka spraw związanych z tzw. zbożem technicznym zostało skierowanych do prokuratury.

Przedstawiciele FBZPR otrzymali też informację, że w trakcie prac legislacyjnych jest ustawa dotycząca paliwa rolniczego dla producentów trzody chlewnej a także rozwiązania legislacyjne dotyczącej dalszej pomocy dla producentów świń. Natomiast modyfikacje Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 w zakresie dobrostanu zwierząt po wystąpieniu w tej sprawie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Komisji Europejskiej są na etapie zatwierdzenia tego rozwiązania przez KE.

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.