fbpx
Strona głównaPozostałeWydarzeniaO napływie zboża z Ukrainy, rynku nawozów i opłacalności produkcji rolnej. Minister...

O napływie zboża z Ukrainy, rynku nawozów i opłacalności produkcji rolnej. Minister spotkał się z przedstawicielami FBZPR

We środę 11 stycznia minister rolnictwa i rozwoju wsi odbył kolejne, po spotkaniu w dniu 10 stycznia, rozmowy z przedstawicielami rolników. Tym razem minister Kowalczyk rozmawiał z przedstawicielami Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, do której należy 28 związków.

Jak informuje MRiRW w komunikacie prasowym, tematem rozmów były przede wszystkim kwestie dotyczące rynku zbóż, rynku trzody chlewnej, rynku nawozów, opłacalności produkcji rolnej oraz odnawialnych źródeł energii.

Ponieważ jednym z najbardziej palących problemów polskich rolników jest napływ zboża z Ukrainy, minister Kowalczyk poinformował, że do Polski nie wpływa już tzw. zboże techniczne, a całe zboże z Ukrainy jest poddawane kontroli przez odpowiednie służby. Kontrole dotyczą również obecność pozostałości pestycydów. Po licznych kontrolach krzyżowych kilka spraw związanych z tzw. zbożem technicznym zostało skierowanych do prokuratury.

Przedstawiciele FBZPR otrzymali też informację, że w trakcie prac legislacyjnych jest ustawa dotycząca paliwa rolniczego dla producentów trzody chlewnej a także rozwiązania legislacyjne dotyczącej dalszej pomocy dla producentów świń. Natomiast modyfikacje Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 w zakresie dobrostanu zwierząt po wystąpieniu w tej sprawie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Komisji Europejskiej są na etapie zatwierdzenia tego rozwiązania przez KE.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.