fbpx

Najnowsze perspektywy produkcji rolnej 2022/2023 dla UE

Najnowsza krótkoterminowa perspektywa dla unijnych rynków rolnych w sezonie 2022/2023 wskazuje na spadek produkcji zbóż, cukru, mięsa. Optymistyczne są prognozy dla produkcji oleistych, zwłaszcza dla rzepaku. Wzrośnie handel zbożem, zarówno eksport i w jeszcze większym stopniu import.

Samasz loteria - baner

Komisja Europejska przedstawiła najnowszą krótkoterminową perspektywę dla unijnych rynków rolnych. Szeroko traktujący najnowszy raport KE jest podstawą do dyskusji podczas trwającej 8-9 grudnia 2022 unijnej konferencji dotyczącej perspektyw rolnictwa – zrównoważony system rolno-spożywczy powstały w czasach kryzysów.

Wg ostatniego raportu KE w sezonie 2022/2023 prognozowana produkcja zbóż w UE wyniesie 270,9 mln ton, co stanowi spadek produkcji o 5,1 proc. względem średniej 5-letniej (i spadek o 7,8 proc. rok do roku). Powodem tej sytuacji była susza (2022 rok był jednym z najgorętszych w historii, z rekordowymi upałami i/lub suchymi warunkami), która dotknęła w szczególności kukurydzę (spadek produkcji o 19,3 proc. w stosunku do średniej 5-letnie). Susza niekorzystnie odbiła się też na soi i słoneczniku.

Oczekuje się, że zużycie zbóż na pasze zmniejszy się o 2,3 proc. rok do roku na skutek spadku produkcji mięsa po słabych zbiorach zbóż. Upalny 2022 sprawił, że  także stres cieplny zwierząt przyczynił się do obniżenia produktywności w sektorze hodowlanym. Ponadto obciążeniem dla tego sektora było występowanie ognisk chorób zwierzęcych (ASF, ptasia grypa) oraz wysokie ceny surowców. W przypadku wieprzowiny za 2022 r  w UE spodziewany jest 5 proc. spadek produkcji. Prognozowany jest też spadek produkcji mleka.

Podczas gdy zużycie zbóż na paszę ma być mniejsze to spodziewany jest wzrost spożycia żywności o 0,7 proc. (rok do roku) . Dlatego też handel zbożem będzie zwyżkować tj. o 12,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem gospodarczym. W tym o 6,5 proc. wzrośnie eksport, import o 24,7 proc.

Prognoza produkcji oleistych dla UE w sezon 2022/23 jest optymistyczna, zwłaszcza dla rzepaku (32,2 mln t), dla którego spodziewany jest wzrost produkcji o 8,5 proc. względem średniej 5-latniej.

Prognozowana produkcja cukru w UE na rok 2022/23 wyniesie 15,5 mln ton, czyli 5,8 proc. poniżej średniej z 5 lat, ponieważ zarówno powierzchnia zasiewów buraka, jak i plony uległy zmniejszeniu. Oczekuje się też spadku zużycia cukru, co podyktowane jest wzrostem cen.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja