fbpx

ASF i możliwość eksportu do Chiny determinują sytuację na rynku żywca wieprzowego

Stabilizację na rynku wieprzowiny mamy, ale raczej gorzką; ceny ustabilizowały się bowiem na poziomie, który w większości sytuacji nie zapewnia rolnikom nawet zwrotu poniesionych na produkcję nakładów. Skąd taka sytuacja?

Samasz loteria - baner

Rozszerzający się w Niemczech afrykański pomór świń to obecnie główny winowajca całego zamieszania. 6 stycznia cena skupu żywca w Niemczech wg VEZG kształtowała się na poziomie 1,19 €/kg (wbc). To zresztą niejedyny kraj, w którym ceny nie pokrywają kosztów produkcji. Jak się okazuje, znacznie lepiej sytuacja wygląda w krajach wolnych od ASF; np. w Hiszpanii płaci się średnio o 30 eurocentów więcej za kilogram (wbc), gdyż m.in. ten kraj ma możliwość eksportowania swojego mięsa do Państwa Środka.

Niestety, sytuacja w naszym kraju wygląda jeszcze gorzej; ceny są bowiem niższe niż u naszych zachodnich sąsiadów (4,65 zł/kg za kl. E). Wszystko oczywiście przez nadwyżkę towaru w Niemczech.

Syngenta - baner corner

– W Niemczech liczba świń czekających na odbiór do rzeźni powiększyła się ze względu na mniejsze uboje w okresie okołoświątecznym. Jednakże w ostatnim kwartale 2020 roku niemieccy rolnicy zaimportowali mniej prosiąt z Danii i Holandii o średnio 40 tys. sztuk tygodniowo. Już w drugiej połowie stycznia br. powinno być to odczuwalne na rynku. (ISN) Ale na całkowitą likwidację żywca czekającego na ubój niemieccy rolnicy będą musieli więc poczekać wiele tygodni – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Sytuacje dodatkowo komplikuje epidemia koronawirusa, a trwające w związku z nią ograniczenia zwalniają znacznie konsumpcję i gospodarkę w ogóle, chociaż światełkiem w tunelu w tym kontekście wydają się być szczepienia, chociaż wg aktualnych doniesień, z ich masowością bywa różnie… Nie sposób też bagatelizować kolejnego czynnika wpływającego na koszty produkcji; ceny pasz są coraz wyższe i znów musimy przywołać do tablicy Chiny, które importują ogromne ilości soi i zboża, aby odtworzyć krajową produkcję wieprzowiny.

Póki co zadowalającej rolników stabilizacji na rynku wieprzowiny nie widać, a lokalne nieśmiałe podwyżki z początku roku raczej o niczym nie świadczą. Jedyne, co możemy zrobić, to jako konsumenci wybierać polskie dobre produkty…

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.