fbpx
Strona głównaUprawaMinimalne normy wysiewu są za duże: KRIR proponuje zmiany

Minimalne normy wysiewu są za duże: KRIR proponuje zmiany

Według izb rolniczych w związku z planowaną zmiana  rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych powinny zostać zmniejszone normy wysiewu pszenicy populacyjnej i pszenżyta do 120 kg/ha i żyta do 80 kg/ha.

– Obecnie obowiązujące normy nie uwzględniają nowych odmian, dla których hodowcy zalecają normy wysiewu oscylujące w granicach 300 roślin na m2, a nie jak w starszych odmianach na poziomie 350 — 400 roślin na m2. Mniejsza obsada roślin wynika też z coraz lepszej zasobności gleby w składniki pokarmowe, dzięki wapnowaniu i stosowaniu płodozmianu z roślinami strączkowymi i innymi. Rolnicy coraz częściej stosują mniejsze dawki wysiewu, zmniejszając przy tym koszt materiału siewnego, przy zachowaniu tego samego plonu. Np. dla pszenicy euforia, której zalecana przez hodowców norma wysiewu oscyluje w granicach 300 roślin na m2 przy masie tysiąca nasion na poziomie 42 gramów daje nam normę wysiewu 126 kg na ha – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dlatego samorząd rolniczy zwraca się o ponowne przeanalizowanie minimalnych norm wysiewu w przypadku pszenicy, pszenżyta i żyta, dla których to roślin występuje tendencja zmniejszenia obsady roślin, a co za tym idzie zmniejsza się ilość wysiewanego materiału siewnego.

Ponadto KRIR ponownie wnioskuje o wpisanie do wykazu roślin objętych dopłatą do kwalifikowanego materiału siewnego również facelii, rzodkwi oleistej i gryki.

–  Są to gatunki dosyć rzadko uprawiane, a mogące w znacznym stopniu poszerzyć płodozmian, co będzie korzystne zarówno dla rolników jak i konsumentów, a także dla środowiska – mówi Wiktor Szmulewicz.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.