fbpx

Minimalne normy wysiewu są za duże: KRIR proponuje zmiany

Według izb rolniczych w związku z planowaną zmiana  rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych powinny zostać zmniejszone normy wysiewu pszenicy populacyjnej i pszenżyta do 120 kg/ha i żyta do 80 kg/ha.

– Obecnie obowiązujące normy nie uwzględniają nowych odmian, dla których hodowcy zalecają normy wysiewu oscylujące w granicach 300 roślin na m2, a nie jak w starszych odmianach na poziomie 350 — 400 roślin na m2. Mniejsza obsada roślin wynika też z coraz lepszej zasobności gleby w składniki pokarmowe, dzięki wapnowaniu i stosowaniu płodozmianu z roślinami strączkowymi i innymi. Rolnicy coraz częściej stosują mniejsze dawki wysiewu, zmniejszając przy tym koszt materiału siewnego, przy zachowaniu tego samego plonu. Np. dla pszenicy euforia, której zalecana przez hodowców norma wysiewu oscyluje w granicach 300 roślin na m2 przy masie tysiąca nasion na poziomie 42 gramów daje nam normę wysiewu 126 kg na ha – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dlatego samorząd rolniczy zwraca się o ponowne przeanalizowanie minimalnych norm wysiewu w przypadku pszenicy, pszenżyta i żyta, dla których to roślin występuje tendencja zmniejszenia obsady roślin, a co za tym idzie zmniejsza się ilość wysiewanego materiału siewnego.

Ponadto KRIR ponownie wnioskuje o wpisanie do wykazu roślin objętych dopłatą do kwalifikowanego materiału siewnego również facelii, rzodkwi oleistej i gryki.

–  Są to gatunki dosyć rzadko uprawiane, a mogące w znacznym stopniu poszerzyć płodozmian, co będzie korzystne zarówno dla rolników jak i konsumentów, a także dla środowiska – mówi Wiktor Szmulewicz.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.