fbpx

Apel samorządu rolniczego o zawieszenie normy GAEC 8. Ministerstwo niewiele może

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wyłączenia w nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych do czasu zakończenia wojny na Ukrainie. 

Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zawieszenie wymogu normy GAEC 8 a w dalszej perspektywie o uznanie jej za alternatywne rozwiązanie. W opinii LIR z GAEC 8 powinny być też zwolnione gospodarstwa posiadające produkcję zwierzęcą, a alternatywnym sposobem spełnienie warunku utrzymania 4% gruntów ugorowanych powinno być posiadanie w strukturze upraw roślin motylkowych takich jak groch, tubin, soja, kończyna. Również łąki kwietne funkcjonujące w ramach ekoschematów powinny być uznane za powierzchnie nieprodukcyjne, wypełniające normę GAEC 8.  

Odpowiedź Ministerstwa opublikowała KRIR. Czytamy w niej, że norma GAEC 8 została określona w przepisach rozporządzenia UE nr 2021/2115 i państwa członkowskie UE są zobowiązane do jej wdrożenia.  

Nie ma obecnie możliwości usunięcia normy GAEC 8. Czasowe odstępstwo na rok 2023, umożliwione przez Komisję Europejską na wniosek Polski i innych państw członkowskich, ze względu na wojnę na Ukrainie, pozwalało na produkcję na ugorach realizujących tę normę z wyjątkiem uprawy kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji. 

Część państw członkowskich widzi zasadność utrzymania odstępstwa od normy GAEC 8 w 2024 r. ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, trudną sytuację rynkową i wpływ wojny w Ukrainie na sytuację rolników. Choć stosowne wnioski zostały złożone, Komisja Europejska do tej pory nie zgodziła się na to. 

Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, trudną sytuację rynkową i wpływ wojny w Ukrainie na sytuację rolników, Ministerstwo Rolnictwa widzi zasadność odstępstw nie tylko od normy GAEC 8, lecz również od GAEC 7 w 2024 r. Stosowne wnioski o przedłużenie derogacji były przez Polskę wraz z innymi krajami zgłaszane do Komisji Europejskiej i były przedmiotem posiedzeń Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w czerwcu, lipcu i październiku br.

Jednakże nie wszystkie państwa członkowskie poparły propozycję utrzymania odstępstw od stosowania wybranych norm GAEC. Do chwili obecnej nie ma również pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej na wdrożenie derogacji w 2024 r. 

pismo MRiRW  zawierające szczegółowe informacje na ten temat – tutaj 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.