fbpx

Apel samorządu rolniczego o zawieszenie normy GAEC 8. Ministerstwo niewiele może

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wyłączenia w nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych do czasu zakończenia wojny na Ukrainie. 

Samasz loteria - baner

Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zawieszenie wymogu normy GAEC 8 a w dalszej perspektywie o uznanie jej za alternatywne rozwiązanie. W opinii LIR z GAEC 8 powinny być też zwolnione gospodarstwa posiadające produkcję zwierzęcą, a alternatywnym sposobem spełnienie warunku utrzymania 4% gruntów ugorowanych powinno być posiadanie w strukturze upraw roślin motylkowych takich jak groch, tubin, soja, kończyna. Również łąki kwietne funkcjonujące w ramach ekoschematów powinny być uznane za powierzchnie nieprodukcyjne, wypełniające normę GAEC 8.  

Odpowiedź Ministerstwa opublikowała KRIR. Czytamy w niej, że norma GAEC 8 została określona w przepisach rozporządzenia UE nr 2021/2115 i państwa członkowskie UE są zobowiązane do jej wdrożenia.  

Nie ma obecnie możliwości usunięcia normy GAEC 8. Czasowe odstępstwo na rok 2023, umożliwione przez Komisję Europejską na wniosek Polski i innych państw członkowskich, ze względu na wojnę na Ukrainie, pozwalało na produkcję na ugorach realizujących tę normę z wyjątkiem uprawy kukurydzy, soi i zagajników o krótkiej rotacji. 

Część państw członkowskich widzi zasadność utrzymania odstępstwa od normy GAEC 8 w 2024 r. ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, trudną sytuację rynkową i wpływ wojny w Ukrainie na sytuację rolników. Choć stosowne wnioski zostały złożone, Komisja Europejska do tej pory nie zgodziła się na to. 

Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, trudną sytuację rynkową i wpływ wojny w Ukrainie na sytuację rolników, Ministerstwo Rolnictwa widzi zasadność odstępstw nie tylko od normy GAEC 8, lecz również od GAEC 7 w 2024 r. Stosowne wnioski o przedłużenie derogacji były przez Polskę wraz z innymi krajami zgłaszane do Komisji Europejskiej i były przedmiotem posiedzeń Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w czerwcu, lipcu i październiku br.

Jednakże nie wszystkie państwa członkowskie poparły propozycję utrzymania odstępstw od stosowania wybranych norm GAEC. Do chwili obecnej nie ma również pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej na wdrożenie derogacji w 2024 r. 

pismo MRiRW  zawierające szczegółowe informacje na ten temat – tutaj 

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja