fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczePosłanka Tracz chce zlikwidować hodowle zwierząt futerkowych w Polsce

Posłanka Tracz chce zlikwidować hodowle zwierząt futerkowych w Polsce

Lubelska Izba Rolnicza apeluje o odrzucenie w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który został wniesiony pod obrady Sejmu w dniu 09.06.2022r. przez posłankę Małgorzatę Tracz (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni).

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu od 1 stycznia 2027 roku chowu lub hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, a mianowicie lisów pospolitych (Vulpes vulpes), lisów polarnych (Alopex lagopus), norek amerykańskich (Neovison vison), tchórzów (Mustela putorius), jenotów (Nyctereutes procyonoides), nutrii (Myocastor coypus) oraz szynszyli (Chinchilla lanigera), które utrzymywane są w celu produkcji surowca dla przemysłu futrzarskiego, mięsnego i włókienniczego.

– Chów i hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ogromny wpływ na rolnictwo a co za tym idzie na gospodarkę Państwa. Wszystkie rynki rolne do których zalicza się również chów i hodowla zwierząt futerkowych stanowią „sieć naczyń połączonych”. Rynek futrzarski bo tak należy mówić o chowie i hodowli zwierząt futerkowych co roku przynosi kilkaset milionów złotych wpływu do budżetu państwa. Na terenie województwa lubelskiego zgodnie z rejestrem podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną istnieje ok. 28 ferm zwierząt futerkowych w których w sumie zatrudnionych jest kilkaset osób. Wbrew powszechnej złej opinii stwierdzić należy, że zwierzęta futerkowe w tych fermach są traktowane w sposób humanitarny, hodowcy zapewniają zwierzętom właściwe żywienie oraz warunki utrzymania zapewniając uzyskanie wysokiej jakości skór – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreśla samorząd rolniczy z Lubelszczyzny zwierzęta  te nie są ani dręczone ani krzywdzone jak przedstawiają to środowiska dążące do likwidacji tej gałęzi produkcji rolniczej.

– Mówiąc o „sieci naczyń połączonych” należy zwrócić uwagę na fakt, że fermy zwierząt futerkowych stanowią najtańszą i przyjazną dla środowiska naturalną formę utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (UPPZ). Jedna norka ważąca ok. 1,5 kg. zjada w ciągu całego swojego życia ok. 50 kg. odpadów mięsnych. W Polsce w ten sposób zagospodarowanych jest ponad milion ton odpadów z zakładów drobiarskich, mięsnych czy odpadów pochodzących z przetwórstwa rybnego. Po likwidacji ferm zwierząt futerkowych, odpady będą musiały być utylizowane konwencjonalnie (spalone), co spowoduje wzrost kosztów związanych z ubojem, który przełoży się na spadek cen żywca oraz wzrost cen przetworów mięsnych w sklepach – dodaje  Jędrejek.

Zdaniem izby rolniczej wprowadzenie tej ustawy w życie  stworzy bezprecedensową sytuację, w której w przyszłości, ze względów ideologicznych, zakazać będzie można każdej produkcji, wyrażenie poparcia ustawy to początek ograniczania kolejnych sektorów produkcji zwierzęcej w Polsce.

Lubelska Izba Rolnicza po wnikliwej analizie przedstawionych argumentów wnioskuje o odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Lubelska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, że każda forma chowu i hodowli zwierząt musi wiązać się z pewnymi ograniczeniami dla ich potrzeb bytowych. Należy bezwzględnie pamiętać, że nadrzędnym celem każdej ludzkiej działalności powinno być zaspakajanie potrzeb ludzkich również kosztem innych gatunków jeżeli jest to konieczne.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.