fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyKolejne spadki notowań europejskich zbóż

Kolejne spadki notowań europejskich zbóż

Ceny pszenicy i kukurydzy spadły ponownie w piątek na paryskim Matif. Presja spadkowa pochodziła z umacniającego się euro, obaw przed recesją i rosnącego eksportu zbóż z Ukrainy i Rosji. Mniejsza skala spadków notowań kukurydzy wynika z bardzo słabych perspektyw produkcji po obu stronach Atlantyku.

Jak pisze portal ewgt.com.pl, FranceAgriMer również obniżył swoją ocenę kukurydzy na ziarno „dobrej do bardzo dobrej” o dwa punkty do 45%, w porównaniu do 91% w ubiegłym roku w tym samym czasie.

Nasiona rzepaku drożały w piątek w ślad za cenami ropy naftowej i kompleksu sojowego.

W skali minionego tygodnia unijna kukurydza podrożała o symboliczne 0,25 euro (0,1%), pszenica straciłą na wartości 2% (-6,5 eur/t), a rzepak potniała w tym czasie o 2,6% (-16,5 eur/t).

Z kolei w Chicago ceny pszenicy, kukurydzy i soi korzystały w piątek ze słabnącego dolara i poprawy nastrojów na na szerokim rynku akcji i surowców. Wsparciem dla cen pszenicy było cięcie prognoz siewu pszenicy na Ukrainie na przyszły rok, ponieważ Ukraińska Rada Rolna ogłosiła wczoraj, że planowany w tym kraju areał na przyszły rok może zmniejszyć się o 30-40% z powodu trwającej rosyjskiej inwazji.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.