fbpx

Izby rolnicze chcą pilnego znoszenia stref ASF, jednak decyzje zapadają w Brukseli, a procedury są nieubłagane

Małopolska Izba Rolnicza opublikowała na swojej stronie internetowej odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o zmniejszenie zasięgu obszarów objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF. 

We wniosku skierowanym do ministra rolnictwa i rozwoju wsi KRIR stwierdza, że obecnie, także wskutek ograniczeń, coraz więcej rolników rezygnuje z hodowli trzody chlewnej, co prowadzi do drastycznego ograniczenia pogłowia świń w poszczególnych województwach. Tymczasem w wielu gminach, a nawet powiatach wirus ASF nie jest wykrywany w stadach świń nawet przez cały 2022 rok, dlatego w opinii samorządu rolniczego konieczne jest przeanalizowanie sytuacji i zniesienie ograniczeń wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. 

Jako przykład KRIR przytacza informację przekazaną przez KujawskoPomorską Izbę Rolniczą, że dzięki skutecznej bioasekuracji w ciągu ostatniego roku nie wykryto nowych zakażeń w tym województwie. Również w województwie mazowieckim i łódzkim są powiaty de facto wolne od ASF. Rolnicy z powiatu mieleckiego wnioskują o zniesienie strefy czerwonej i ustanowienie strefy różowej, co pozwoli to na ułatwienie hodowli trzody w tym powiecie. 

Ministerstwo w odpowiedzi przekazanej Izbom Rolniczym w dniu 7 marca poinformowało, że Główny Lekarz Weterynarii na bieżąco realizuje działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszarów objętych ograniczeniami (OOO) w związku z ASF, i po upływie określonych terminów składa wnioski o zniesienie ograniczeń do Komisji Europejskiej. To Komisja Europejska na podstawie swojej oceny przedstawionej przez GIW dokumentacji przedstawia polski wniosek do głosowania przez wszystkie państwa członkowskie UE. 

Na podstawie tej procedury w roku 2022:

  • 144 gminy w 29 powiatach w 4 województwach: łódzkim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim zostały przeniesione z obszaru OOO I do obszaru wolnego;  
  • 17 gmin w 8 powiatach w 3 województwach (podkarpackie, podlaskie, wielkopolskie) zostało przeniesionych z OOO II do OOO I; 
  • 42 gminy w 12 powiatach w 4 województwach (małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, świętokrzyskie) zostały przeniesione z OOO III do OOO I. 
  • 132 gminy w 37 powiatach, w 7 województwach (dolnośląskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie) zostały przeniesione z OOO III do OOO II. 

Ponadto w dniu 4 października 2022 r. został przedłożony przez GLW stosowny wniosek do KE mający na celu przeniesienie obszaru III do obszaru II w powiecie mieleckim. Przekazana w dniu 25 października 2022 r. odpowiedź Komisji skutkowała przeniesieniem OOO III do II, z wyjątkiem czterech gmin powiatu mieleckiego graniczących z OOO III w woj. świętokrzyskim. W dniu 8 listopada 2022 r. GLW złożył kolejny wniosek do KE dotyczący m.in. przeniesienia OOO III do II pozostałych gmin w powiecie mieleckim. Komisja pozytywnie rozpatrzyła wniosek, co przyczyniło się do kolejnej zmiany załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605 (RWK nr 2022/2486 z 16 grudnia 2022 r.).

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.