fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeIzby rolnicze chcą pilnego znoszenia stref ASF, jednak decyzje zapadają w Brukseli,...

Izby rolnicze chcą pilnego znoszenia stref ASF, jednak decyzje zapadają w Brukseli, a procedury są nieubłagane

Małopolska Izba Rolnicza opublikowała na swojej stronie internetowej odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o zmniejszenie zasięgu obszarów objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF. 

We wniosku skierowanym do ministra rolnictwa i rozwoju wsi KRIR stwierdza, że obecnie, także wskutek ograniczeń, coraz więcej rolników rezygnuje z hodowli trzody chlewnej, co prowadzi do drastycznego ograniczenia pogłowia świń w poszczególnych województwach. Tymczasem w wielu gminach, a nawet powiatach wirus ASF nie jest wykrywany w stadach świń nawet przez cały 2022 rok, dlatego w opinii samorządu rolniczego konieczne jest przeanalizowanie sytuacji i zniesienie ograniczeń wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. 

Jako przykład KRIR przytacza informację przekazaną przez KujawskoPomorską Izbę Rolniczą, że dzięki skutecznej bioasekuracji w ciągu ostatniego roku nie wykryto nowych zakażeń w tym województwie. Również w województwie mazowieckim i łódzkim są powiaty de facto wolne od ASF. Rolnicy z powiatu mieleckiego wnioskują o zniesienie strefy czerwonej i ustanowienie strefy różowej, co pozwoli to na ułatwienie hodowli trzody w tym powiecie. 

Ministerstwo w odpowiedzi przekazanej Izbom Rolniczym w dniu 7 marca poinformowało, że Główny Lekarz Weterynarii na bieżąco realizuje działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszarów objętych ograniczeniami (OOO) w związku z ASF, i po upływie określonych terminów składa wnioski o zniesienie ograniczeń do Komisji Europejskiej. To Komisja Europejska na podstawie swojej oceny przedstawionej przez GIW dokumentacji przedstawia polski wniosek do głosowania przez wszystkie państwa członkowskie UE. 

Na podstawie tej procedury w roku 2022:

  • 144 gminy w 29 powiatach w 4 województwach: łódzkim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim zostały przeniesione z obszaru OOO I do obszaru wolnego;  
  • 17 gmin w 8 powiatach w 3 województwach (podkarpackie, podlaskie, wielkopolskie) zostało przeniesionych z OOO II do OOO I; 
  • 42 gminy w 12 powiatach w 4 województwach (małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, świętokrzyskie) zostały przeniesione z OOO III do OOO I. 
  • 132 gminy w 37 powiatach, w 7 województwach (dolnośląskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie) zostały przeniesione z OOO III do OOO II. 

Ponadto w dniu 4 października 2022 r. został przedłożony przez GLW stosowny wniosek do KE mający na celu przeniesienie obszaru III do obszaru II w powiecie mieleckim. Przekazana w dniu 25 października 2022 r. odpowiedź Komisji skutkowała przeniesieniem OOO III do II, z wyjątkiem czterech gmin powiatu mieleckiego graniczących z OOO III w woj. świętokrzyskim. W dniu 8 listopada 2022 r. GLW złożył kolejny wniosek do KE dotyczący m.in. przeniesienia OOO III do II pozostałych gmin w powiecie mieleckim. Komisja pozytywnie rozpatrzyła wniosek, co przyczyniło się do kolejnej zmiany załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605 (RWK nr 2022/2486 z 16 grudnia 2022 r.).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.